Felietony dietetyka

Dietetyk - Magdalena Kurzyp mgr farmacji. Doświadczenie i wiedzę na temat chorób skóry i wątroby oraz jak sposób odżywiania wpływa na ich przebieg zdobyła w ciągu ponad 30-to letniej pracy zawodowej. Pracowała w Zakładzie Farmacji Stosowanej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dawna Akademia Medyczna), w Instytucie Leków w Warszawie, zajmując się rejestracją leków oraz w przemyśle farmaceutycznym.

Felietony dietetyka

Postprzez Dietetykmk » 30 Lis 2017, 13:40

Nazywam się Magda Kurzyp, jestem farmaceutką i dietetykiem. Problemami chorób skóry zajmuję się zawodowo od wielu lat. Bardzo się cieszę, że dzięki uprzejmości Pani Heni, będę mogła na Państwa Forum dzielić się moją wiedzą na temat wpływu różnych czynników na przebieg łuszczycy.
Z doświadczenia w pracy z pacjentami, a także z fachowej literatury wiem, że problem nie dotyczy wyłącznie skóry. Sytuacja przypomina górę lodową, gdzie widzimy tylko jej wierzchołek, a sedno sprawy jest niewidoczne i głęboko ukryte. Jeśli jednak zajmiemy się tym, czego nie widać, to poznamy prawdziwe przyczyny, a wtedy walka z nimi będzie skuteczna. Nie możemy skupiać się wyłącznie na skórze.
Jeżeli zajmiemy się wszystkimi elementami, to efekty będą zaskakujące! Znam wielu pacjentów, którzy mogą na co dzień funkcjonować „samodzielnie”, bez leków i częstych wizyt u dermatologa. Są w stanie codziennie brać prysznic, a swędzenie i pieczenie skóry nie są już ich zmorą. Remisja może być zaskakująco trwała, a pojawiające się zaostrzenia zmian skórnych można kontrolować w sposób satysfakcjonujący. Życie z tą chorobą staje się mniej stresujące, co daje dużo zadowolenia i eliminuje kolejną przyczynę zaostrzeń – stres!
W każdy poniedziałek na Forum, a także w zakładce Dietetyk, będą się pojawiały moje „felietony” na tematy związane z łuszczycą. Jeżeli spotkają się one z Państwa zainteresowaniem, zainicjują dyskusję i pytania, to chętnie odniosę się do nich. Będę zaszczycona możliwością aktywnego uczestnictwa w Państwa dyskusjach.
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24

Re: Felietony dietetyka

Postprzez henia » 04 Gru 2017, 17:53

Pani Magdo jest nam miło, ze chce się Pani dzielić z nami swoją wiedzą :banan0

Dlatego podrzucam tu zapytanie jednego z użytkowników:
Jesza napisał(a):Witam. Mam pytanie czy depresja moze powodowac spowolnienie metabolizmu a przy tym wzrost masy ciala?

viewtopic.php?f=75&t=7469

Podpowie coś Pani ze "swojej działki?" :ladybug7
Awatar użytkownika
henia
Administrator
Administrator
 
Posty: 236
Rejestracja: 22 Sie 2016, 19:30

Re: Felietony dietetyka

Postprzez Szater » 07 Gru 2017, 10:43

Choruję na depresje wiele lat,w stanach ostrych nawet mi sie myslec nie chce o jedzeniu i szykowaniu nawet prostych posiłków nie mówiąc już o stosowaniu diety :shock:
jedyne o czym sie wtedy mysli to spac nic poza tym,trzeba miec ogromną siłe woli aby sie zebrac i ubrac lub zajac dzieckiem...zajadanie problemu to ...stres anie depresja :?
Szater
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 565
Rejestracja: 08 Lip 2013, 10:01
Miejscowość: Zielona Góra

Re: Felietony dietetyka

Postprzez Dietetykmk » 11 Gru 2017, 11:54

Witam,
oczywiście w czasie depresji, nasz organizm ma zaburzony metabolizm. Czasem jest to wstręt do jedzenia, czasem brak apetytu, a czasem nadmierne opychanie się głównie niezdrowym jedzeniem: słodkimi, tłustymi, czy słonymi i tłustymi produktami. Dochodzi do tego nadużywanie używek takich jak alkohol czy papierosy. W chorobach przebiegających ze spadkami nastroju, najważniejsze to być pod odpowiednią opieką lekarską i brać systematycznie leki. Potrzebny jest czas, choć tak trudno uwierzyć będąc w depresji, że kiedykolwiek to okropne samopoczucie się zmieni. Jeżeli nie jesteśmy głodni lub nie chce się nam ruszyć w kierunku sklepu czy kuchni, to przede wszystkim nie zapominajmy o piciu wody. Woda może być sama, gazowana lub nie, może też być z cytryną, pomarańczą czy np. ze zmiksowanymi mrożonymi truskawkami. Niedobory jedzeniowe nie są tak drastyczne na krótką metę jak brak odpowiedniego nawodnienia i braki elektrolitów w organizmie.
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24


Wróć do Dietetyk - Porady specjalisty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

cron