DETOKSYKACJA

Dietetyk - Magdalena Kurzyp mgr farmacji. Doświadczenie i wiedzę na temat chorób skóry i wątroby oraz jak sposób odżywiania wpływa na ich przebieg zdobyła w ciągu ponad 30-to letniej pracy zawodowej. Pracowała w Zakładzie Farmacji Stosowanej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dawna Akademia Medyczna), w Instytucie Leków w Warszawie, zajmując się rejestracją leków oraz w przemyśle farmaceutycznym.

DETOKSYKACJA

Postprzez Dietetykmk » 15 Sty 2018, 11:09

Detoksykacja to często używane pojęcie, które oznacza usunięcie toksyn z organizmu. Kiedyś określało się nim głównie sposób leczenia uzależnień, obecnie coraz częściej oznacza proces usuwania zanieczyszczeń nagromadzonych w organizmie. Niestety szkodliwe substancje są wszędzie: w wodzie, w powietrzu, jedzeniu, a także w używkach i lekach. Jesteśmy nimi tak „bombardowani”, że organizm nie jest w stanie ich samodzielnie usunąć. Nie zawsze kojarzymy, że sucha, poszarzała skóra, swędzenie, bóle głowy, zmęczenie, kłopoty z przewodem pokarmowym, a nawet bezsenność mogą świadczyć o nagromadzeniu toksyn.

Detoksykacja nabiera szczególnego znaczenia w łuszczycy, gdyż szkodliwe substancje w organizmie są jedną z przyczyn (niestety bardzo często lekceważoną) zaostrzeń choroby. Dbałość o codzienne usuwanie toksyn to obowiązek każdego chorego.

Na czym ma to polegać? Przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, która wzmaga metabolizm. W detoksykację musimy angażować wszystkie układy, które pomogą usunąć szkodliwe związki z organizmu, a więc układ pokarmowy (oczyszczanie jelita grubego – regularne wizyty w toalecie!), układ moczowy, oddechowy, a także skórę, która wraz z potem wydala toksyny przez pory. Są to tak ważne drogi pozbywania się trucizn z organizmu, że muszą stać się „autostradami”. Należy pić przynajmniej 2 l dziennie średnio mineralizowanej wody, a aktywnością fizyczną (np. pół godziny marszu) wzmagać wymianę gazową przez płuca. No i wspomagać wątrobę, która w procesie detoksykacji jest kluczowym organem!
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24

Re: DETOKSYKACJA

Postprzez dora1000 » 15 Sty 2018, 11:26

To może napisałaby Pani konkretnie jak ta dieta ma wyglądać i jakie produkty są wskazane, jak mają wyglądać nasze posiłki.
Pozdrawiam :ladybug4
dora1000
Super Biedroneczka
Super Biedroneczka
 
Posty: 92
Rejestracja: 14 Wrz 2016, 13:18

Re: DETOKSYKACJA

Postprzez Szater » 15 Sty 2018, 21:03

Dorotko kochana własnie jestem na etapie próbowania owej diety w/g ksiązki pani Magdy...to ze łeb mam 6/9 to mało powiedziane,to ze owa dieta drenuje kieszen...to tez niemały problem.Trzeba całkowicie przestawic wszystko,każda najprostszą zupe gotuje sie w/g przepisu,to wymaga czasu i...determinacji.Zastąpic weglowodany nie jest prosto,szczególnie teraz gdy jest mróz...generalnie proponuje sie diete bezglutenowa(tak proponuje pani Magda).Chylę czoło przed tymi co w tej diecie wtrwali.Przepisy w ksiązce są i owszem ale same przepisy to niestety ale niewiele daja.Jak ktos siedzi w tym dość mocno to i owszem,nam "nowicjuszom" bardzo trudno zbilansowac tak posiłki w ciągu dnia aby wszystko było ok.Zabiera to mnóstwo czasu,ja nie pracuje wiec siedze w kuchni i...kombinuję.Fajnie by było miec kucharkę ,która to wszystko ogarnie i ugotuje ...wtedy mogę jesc.Inny problem to...pozostali członkowie rodziny...oni musza jesc normalnie,wiec obiad gotujesz na kilka garnków.
Na razie próbuje,przeszłam jeden dzien z zupą-żurkiem,który ma oczyszczac watrobę...dałam rade zjesc 2,5litra zupy...a watroba wieczorem i tak pobolewała :? no nic działam nadal,chcesz to próbuj...łatwo nie jest i jak znasz mnie do wielu rzeczy mogę sie tam przyczepic,chociazby o nowalijki chodzi....mamy zdrowo jesc a w diecie:rzodkiewki,sałata rzymska,cykoria,piietruszka,koperek(wiem że można i w domku cosik wyhodowac ale bez przesady nie takie ilosci :roll: ) czyli kupujemy pędzone...oj losie ,cięzko to ogarnąc ....jestem głodna to pewnikiem też i bardziej niż zazwyczaj wredota wychodzi z czarownicy :wink:
Szater
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 565
Rejestracja: 08 Lip 2013, 10:01
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DETOKSYKACJA

Postprzez Dietetykmk » 22 Sty 2018, 11:56

Małe sprostowanie ta zupa to nie żurek tylko KRUPNIK Z KASZY JAGLANEJ.
Pozdrawiam Wszystkich
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24

Re: DETOKSYKACJA

Postprzez Szater » 23 Sty 2018, 10:02

Tak dokładnie zurek z kaszy jaglanej
4-5 marchewek
1srednia pietruszka korzen
0,5 duzego selera
0,5szklanki dobrze wypłukanej kaszy

obrac warzywa i bardzo drobno poszatkowac na mlutkie kawałeczki 3x3x3mm,wsypac do duzego gara dodac kasze i odrobine posolic,dodac piepz ziołowy lub cytrynowy wlac około 2,5 l wody i gotowac40min.Pod koniec gotowania dodac płaska łyzeczke kurkumy i sporo zieleniny pietruszka ,koperek seler naciowy.Taka zupe jemy cały dzien na żadanie tzn kiedy chcemy ale jemy tylko zupe i nic wiecej poza woda i herbata zielona :)
Szater
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 565
Rejestracja: 08 Lip 2013, 10:01
Miejscowość: Zielona Góra


Wróć do Dietetyk - Porady specjalisty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron