OSTROPEST PLAMISTY

Dietetyk - Magdalena Kurzyp mgr farmacji. Doświadczenie i wiedzę na temat chorób skóry i wątroby oraz jak sposób odżywiania wpływa na ich przebieg zdobyła w ciągu ponad 30-to letniej pracy zawodowej. Pracowała w Zakładzie Farmacji Stosowanej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dawna Akademia Medyczna), w Instytucie Leków w Warszawie, zajmując się rejestracją leków oraz w przemyśle farmaceutycznym.

OSTROPEST PLAMISTY

Postprzez Dietetykmk » 29 Sty 2018, 13:36

Ostropest plamisty używany jest w medycynie od ponad 2000 lat. Najczęściej stosowany jest wyciąg z jego nasion, zawierający kompleks substancji aktywnych zwanych ogólnie sylimaryną. Wspomaga on regenerację komórek wątroby (hepatocytów). Preparaty z ostropestem mają działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, odtruwające, żółciotwórcze i żółciopędne, ponadto zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi i chronią wątrobę przed szkodliwym działaniem trucizn. Stosuje się je przy osłabieniu funkcji wydzielniczej, a także w uszkodzeniach wątroby spowodowanych m. in. alkoholem czy lekami, a także w przypadku zapaleń i marskości wątroby.
Warto pamiętać, że sylimaryna słabo wchłania się z przewodu pokarmowego i bardzo łatwo ulega unieczynnieniu przez soki żołądkowe. Na dodatek działa tylko ta sylimaryna, która wchłonie się do krwiobiegu. Dlatego tylko preparaty zawierające odpowiednią ilość standaryzowanego wyciągu zapewniają przedostanie się do krwi skutecznej dawki. Jedzenie samych ziaren jest niewystarczające.
Dlaczego ostropest jest tak ważny w łuszczycy? Po pierwsze podstawowa funkcja wątroby to filtrowanie krwi z trucizn. Stwierdzono, że w przypadku wysokiego poziomu endotoksyn we krwi, łuszczyca ulega znacznemu pogorszeniu. Ponadto wielu chorych ma zaburzenia gospodarki lipidowej oraz stany zapalne wątroby, których przyczyną może być zarówno zespół metaboliczny towarzyszący łuszczycy, jak i niepożądane działanie leków, np. retinoidów. Poza tym problemy ze skórą, np. świąd i suchość, świadczą o kłopotach z wątrobą.
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24

Wróć do Dietetyk - Porady specjalisty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron