STŁUSZCZENIE – PODSTĘPNY PRZECIWNIK

Dietetyk - Magdalena Kurzyp mgr farmacji. Doświadczenie i wiedzę na temat chorób skóry i wątroby oraz jak sposób odżywiania wpływa na ich przebieg zdobyła w ciągu ponad 30-to letniej pracy zawodowej. Pracowała w Zakładzie Farmacji Stosowanej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dawna Akademia Medyczna), w Instytucie Leków w Warszawie, zajmując się rejestracją leków oraz w przemyśle farmaceutycznym.

STŁUSZCZENIE – PODSTĘPNY PRZECIWNIK

Postprzez Dietetykmk » 12 Mar 2018, 12:57

Stłuszczenie wątroby jest bardzo zdradliwe – pojawia się niezauważone i latami przebiega bezobjawowo. Ból zaczynamy odczuwać dopiero wtedy, gdy wątroba się powiększa i zaczyna uciskać sąsiadujące narządy. Wcześniejsze sygnały świadczące o kłopotach z wątrobą, jak swędzenie skóry czy osłabienie układu odpornościowego (np. częste infekcje), na ogół lekceważymy, nie wiążąc ich w żadnym stopniu z tym narządem.
Powszechnie uważa się, że jedyną przyczyną stłuszczenia, jest ciężkostrawne, tłuste jedzenie. Otóż nie tylko! Powodów jest zdecydowanie więcej: niezdrowy tryb życia (brak wysiłku fizycznego), dieta obfita w węglowodany, śmieciowe jedzenie (fast food, dania gotowe, chipsy), używki (alkohol, palenie). U osób cierpiących na łuszczycę dochodzi do tego przyjmowanie latami leków, które szkodzą wątrobie. Właśnie z tych powodów stłuszczenie najczęściej występuje u osób z nadwagą oraz towarzyszy chorobom przewlekłym, takim jak łuszczyca, ŁZS, cukrzyca, depresja, zaburzenia hormonalne.
Stłuszczenie jest to gromadzenie się kropelek tłuszczu w komórkach wątroby. Dobra wiadomość jest taka, że stłuszczenie można powstrzymać, a nawet cofnąć! Niestety, niekontrolowane może prowadzić do nieodwracalnej marskości. Trzeba zatem pomóc wątrobie. Oczywiście najlepsza jest zdrowa dieta i suplementacja, połączone z regularną aktywnością fizyczną (np. spacery). Dieta powinna się składać z potraw przyjaznych wątrobie, a najlepszymi suplementami są standaryzowane wyciągi ziołowe, gdyż umożliwiają przyjmowanie powtarzalnych dawek, które gwarantują skuteczną ochronę i regenerację wątroby.
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24

Wróć do Dietetyk - Porady specjalisty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron