Warzywa psiankowate, dlaczego i komu szkodzą?

Dietetyk - Magdalena Kurzyp mgr farmacji. Doświadczenie i wiedzę na temat chorób skóry i wątroby oraz jak sposób odżywiania wpływa na ich przebieg zdobyła w ciągu ponad 30-to letniej pracy zawodowej. Pracowała w Zakładzie Farmacji Stosowanej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dawna Akademia Medyczna), w Instytucie Leków w Warszawie, zajmując się rejestracją leków oraz w przemyśle farmaceutycznym.

Warzywa psiankowate, dlaczego i komu szkodzą?

Postprzez Dietetykmk » 15 Maj 2018, 07:52

Rodzina roślin psiankowatych to grupa obejmująca około 2500 pozycji. Należą tu również warzywa, które ze względu na swoje bardzo cenne wartości odżywcze od wieków stosowane są w kuchni jako popularne składniki posiłków. Są to: ziemniaki, pomidory, wszystkie rodzaje papryki, bakłażan, kolorowy pieprz i tytoń, a także owoce goi. Niestety nie wszyscy o tym wiedzą, że grupa tych roślin zawiera również substancje antyodżywcze, czyli takie, które ograniczają, lub uniemożliwiają wykorzystanie składników odżywczych.

Warzywa te zawierają różne alkaloidy: solaninę obecną w ziemniakach i zielonych pomidorach, tomatynę ( pomidory), kapsaicynę (wszystkie rodzaje papryki), które u zdrowych osób nie wykazują działania szkodliwego, gdy jedzone są w rozsądnych ilościach. Niestety warzywa psiankowate zawierają również substancje, na które trzeba uważać - lektyny. Są to białka odpowiedzialne za drażnienie przewodu pokarmowego i rozszczelnianie ścian jelita. Prowadzi to do przeciekającego jelita, które jest zmorą osób chorujących na choroby autoimmunologiczne.

Właśnie dlatego osoby cierpiące na choroby autoagresywne powinny unikać wszelkich substancji rozszczelniających jelita, bo to powoduje przenikanie niestrawionego pokarmu do krwi i zaśmiecanie organizmu. Unikanie warzyw psiankowatych, ale także ograniczenie glutenu, pozytywnie wpływa na organizm osób chorujących na choroby autoimmunologiczne(np. RZS, ŁZS, Hashimoto, AZS, choroba Gravesa – Basedowa, toczeń, łuszczyca).
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24

Wróć do Dietetyk - Porady specjalisty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron