Leczenie biologiczne co wybrać ?

Leczenie biologiczne co wybrać ?

Postprzez Gordonpl » 06 Gru 2018, 22:45

Witam

Chciałem was zapytać o poradę.

Po próbach leczenia przez ostatnie 10lat, Psorex, Protopic, Delatar, PUVA, PUVB, Neotigosan, Cyklosporyna i parę innych w końcu dostałem propozycję leczenia biologicznego, mam trzy opcje:

- Ustekinumab
- Adalimumab
- Secukinumab

Mam sobie wybrać który lek chcę i do was kochani pytanie czy moglibyście po swoich doświadzczeniach z danymi lekami coś doradzic ?
Czytałem o skutkach ubocznych i trochę jestem przerażony, znalazłem również lek o nazwie "Apremilast" i myślę czy nie zapytać doktora czy zanim zdecyduję się na terapię biologiczną nie spróbować tego leku czy ktoś ma jakąś opinię o nim ?.

Jaka jest skutecznosć danych leków ? Jeżeli ktoś może pomóc będe wdzięczny.

Pozdrawiam
Gordonpl
Nowa Biedroneczka
Nowa Biedroneczka
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 Gru 2018, 12:06

Re: Leczenie biologiczne co wybrać ?

Postprzez henia » 07 Gru 2018, 13:47

Gordonpl napisał(a):Witam

Chciałem was zapytać o poradę.

Po próbach leczenia przez ostatnie 10lat, Psorex, Protopic, Delatar, PUVA, PUVB, Neotigosan, Cyklosporyna i parę innych w końcu dostałem propozycję leczenia biologicznego, mam trzy opcje:

- Ustekinumab
- Adalimumab
- Secukinumab

Mam sobie wybrać który lek chcę i do was kochani pytanie czy moglibyście po swoich doświadzczeniach z danymi lekami coś doradzic ?
Czytałem o skutkach ubocznych i trochę jestem przerażony, znalazłem również lek o nazwie "Apremilast" i myślę czy nie zapytać doktora czy zanim zdecyduję się na terapię biologiczną nie spróbować tego leku czy ktoś ma jakąś opinię o nim ?.

Jaka jest skutecznosć danych leków ? Jeżeli ktoś może pomóc będe wdzięczny.

Pozdrawiam


Witaj Gordonpl,
moim zdaniem w kwestii doradzenia Ci, który z zaproponowanych leków masz wybrać, nikt tu nie będzie w stanie dać odpowiedzi jednoznacznej. A to z przyczyny najprostszej: leki które przedstawiasz, choć funkcjonują pod jedną nazwą - leków biologicznych, są lekami nastawionymi na inne "pole rażenia":

- Ustekinumabia, funkcjonująca u nas bardziej pod nazwą Stelara, to lek hamujący działanie cytokin IL-12 i IL-23,
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=4716

- Adalimumab, funkcjonująca u nas bardziej pod nazwą Humira, to lek" Wiążący się swoiście z ludzkim czynnikiem martwicy nowotworów (TNF) i hamuje jego aktywność poprzez blokowanie jego wiązania z receptorami TNF p55 i p75".
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=4504


- Secukinumab, to najnowszy z leków - Cosentyx, dopuszczonych u nas do leczenia w programach w tym roku. Jego spektrum działania to przede wszystkim terapii na IL-17A
https://www.termedia.pl/reumatologia/Se ... 19337.html

Także co u Ciebie zadziała, tego prawdopodobnie nie wie nawet Twój lekarz prowadzący.

Współczesna medycyna na dziś zaleca - zaczynamy od tych blokujących TNF Alfa, a ostatnim z nich jest ten od IL17A.

Co do Apremilast (Otezla) - w Polsce jest on chyba dopiero w fazie badan klinicznych. Nie jest to lek biologiczny. Także jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia z nim, to tylko na bazie badań klinicznych.
Awatar użytkownika
henia
Administrator
Administrator
 
Posty: 236
Rejestracja: 22 Sie 2016, 19:30

Re: Leczenie biologiczne co wybrać ?

Postprzez Szater » 08 Gru 2018, 11:43

Dokładnie,zgadzam sie z Henią....co zadziała u ciebie najlepiej trudno zawyrokować,tylko metoda prób i błedów :)
Szater
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 565
Rejestracja: 08 Lip 2013, 10:01
Miejscowość: Zielona Góra

Re: Leczenie biologiczne co wybrać ?

Postprzez dora1000 » 10 Gru 2018, 16:08

Nie bardzo rozumuje takie podejście lekarza. To pacjent ma sobie wybrać lek? Masz Gordonpl dylemat i to nie mały, jak już podejmiesz ostateczną decyzję to napisz, na jaki lek biologiczny się zdecydowałeś, a co za tym idzie jak postępuje leczenie biologiczne. :ladybug4
dora1000
Super Biedroneczka
Super Biedroneczka
 
Posty: 92
Rejestracja: 14 Wrz 2016, 13:18

Re: Leczenie biologiczne co wybrać ?

Postprzez Gordonpl » 11 Gru 2018, 09:44

Niestety tak to już działa system NHS (NFZ) w UK :D na wszystko dają paracetamol a jak już nie działa to lekarz się pyta co by pan chciał robić dalej...

Z jednej strony mam obawy jak czytam o skutkach ubocznych z drugiej już mam naprawdę dość mojego obecnego stanu skóry.

Z trzech znajomych których mam i mają łuszczycę wszyscy biorą Humirę i wszyscy mają zadowalające efekty, jeden który bierze najdłużej bo 7 lat do dzisiaj nie miał rzadnych skutków ubocznych.

Dzisiaj idę do lekarza zapytam o Apermilast jak stwierdzi że nie ma sensu bo to podobne do cyklosporyny czy innych tabletek to zdecyduję siena humirę.

Dziękuje za wszelkie informację i porady.
Gordonpl
Nowa Biedroneczka
Nowa Biedroneczka
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 Gru 2018, 12:06

Re: Leczenie biologiczne co wybrać ?

Postprzez dora1000 » 19 Gru 2018, 11:44

Trzymamy za Ciebie kciuki. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji. Wierzymy, że się uda. Nie jest łatwo żyć z tak przewlekłą chorobą. Jak inne leki już nie działają i wszystkie inne możliwe terapie nie dały żadnego zadowalającego efektu można pomyśleć o leczeniu biologicznym. :ladybug4
dora1000
Super Biedroneczka
Super Biedroneczka
 
Posty: 92
Rejestracja: 14 Wrz 2016, 13:18


Wróć do Leczenie biologiczne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron