Skrzyp polny

Skrzyp polny

Postprzez basia46 » 22 Sty 2012, 12:08

Jako że zawiera duże ilości potasu jest pomocny przy skórze suchej odwodnionej nie tylko do kąpieli ale też jako herbatka.
Dobrze go łączyć z szałwią która ma duże ilości wit b1
ziele zawiera duże ilości krzemionki, alkaloidy (m.in. nikotynę)[2], saponiny (ekwizetoninę), flawonoidy (ekwizeterynę i izokwercytynę)[3]. Białka stanowią 14,6% suchej masy ziela, azot 2,3%[1]. Spośród składników mineralnych w 1 kg suchej masy ziele skrzypu polnego zawiera 34,2 g K, 1,15 g P, 285 mg Fe i 28 mg Mn[1]. Bulwki na kłączach zawierają skrobię[2].
Działanie: przede wszystkim remineralizujące, dostarcza organizmowi niezbędnych jonów oraz mikroelementów, ma właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Krzemionka w nim zawarta zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym i miażdżycy. Odgrywa rolę w przemianie materii, wpływa na stan błon śluzowych. Wewnętrznie stosowany przy schorzeniach dróg moczowych, zewnętrznie przy stanach zapalnych. Przy dłuższej kuracji należy podawać jednocześnie witaminę B¹, gdyż skrzyp zmniejsza jej stężenie w organizmie. Ziele skrzypu zalecane jest również dzieciom cierpiącym na nieżyty oskrzeli i astmę oskrzelową.
Zbiór i suszenie: zbiera się zielone pędy, ścinając je 5-10cm od ziemi przez całe lato i suszy w cieniu pod przykryciem w temp. do 60 °C, tak, by nie straciły zielonego koloru.
Dawkowanie: 2-3 razy dziennie między posiłkami pić należy ciepły i odcedzony odwar uzyskiwany w wyniku łagodnego gotowania przez 10–15 minut łyżki ziela zalanej szklanką wody.
Roślina kosmetyczna
Napar może być stosowany do mycia skóry o cerze zmęczonej, starzejącej się lub z innych powodów trudnej do pielęgnowania. Skrzyp polny używany jest także jako dodatek do kąpieli pojędrniających skórę, a także do produkcji preparatów kosmetycznych. Napar po zmieszaniu z alkoholem i octem daje lotion. Preparaty stosowane są do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku i czyraków. Wywar ze skrzypu stosowany jest w kosmetykach służących do płukania włosów oraz środków pieniących do kąpieli[6].
Używany do płukania siwiejących włosów przywraca im kolor.

Skrzyp polny w profilaktyce miażdżycy tętnic
Zawarty w roślinie krzem utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych (tkanki łącznej), a flawonoidy zapobiegają odkładaniu w nich związków tłuszczowych i utlenianiu cholesterolu.
Skrzyp polny w terapii zapalenia dróg moczowych
Regularne picie naparu ze skrzypu polnego pomaga w wyleczeniu zapalenia dróg moczowych i usunięciu toksyn z organizmu. Krzemionka zawarta w zielu w połączeniu z potasem i flawonoidami działa moczopędnie.

Zwalczanie objawów opuchlizny nóg
Picie herbatki ze skrzypu polnego zalecane jest również przy puchnięciu nóg, gdyż ziele działa moczopędnie i uszczelniająco na naczynia krwionośne co wpływa na zmniejszenie obrzęków.
Zastosowanie skrzypu polnego w leczeniu gruźlicy
Krzem bierze udział w zwapnieniu ognisk gruźliczych, szczególnie w płucach. Stąd od dawna jest stosowany w medycynie ludowej w leczeniu gruźlicy.
http://kobieta.info.pl/zioolecznictwo/2 ... su?start=8 :ladybug4
Ps.ostrożnie przy wysokim cholesterolu.
Ostatnio edytowany przez basia46, 29 Sty 2012, 18:47, edytowano w sumie 1 raz
"Można żyć na dwa sposoby: jakby cuda nie istniały, i jakby - wszystko było cudem. Wierzę w ten drugi sposób". - A. Einstein
Awatar użytkownika
basia46
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 612
Rejestracja: 03 Gru 2011, 14:20

Re: skrzyp polny

Postprzez henia » 23 Sty 2012, 00:09

Łykałam go poprzedniej zimy w postaci Skrzypovita 50+. Teraz też muszę uzupełnić zapasy.
Z ciekawostek, to po rozmowie z moim ulubionym farmaceutą stwierdziliśmy: skrzyp u nas zanikł. Pan aptekarz stwierdził: "cywilizacja/chemizacja pani". Popieram :(
henia
 

Re: Skrzyp polny

Postprzez basia46 » 23 Sty 2012, 09:30

Łykałam go też kiedyś w tabletkach pięknie mi zgęstniały włosy teraz wolę herbatkę mniej chemii a i u mnie on nie zanik to mam na polach ile chce.
A zanika od środków chwastobójczych.
Całe lato płukałam świeżym naparem włosy ostatnio sobie odpuściłam to i mam efekty.
A że wyczytałam że on dobrze oczyszcza nerki to wracam do picia herbatek bo one u mnie cosik nie domagają.
Oczyszczanie samej wątroby u mnie niewiele daje.
"Można żyć na dwa sposoby: jakby cuda nie istniały, i jakby - wszystko było cudem. Wierzę w ten drugi sposób". - A. Einstein
Awatar użytkownika
basia46
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 612
Rejestracja: 03 Gru 2011, 14:20


Wróć do Zioła

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

cron