Ziemniaki

Ziemniaki

Postprzez vitaminka » 06 Mar 2013, 00:45

.
Ziemniak – Solanum tuberosum


ziemniaki.jpg
(5.24 KiB) Ściągnięto 146 razy

Ziemniaki mogą spożywać diabetycy i otyli.
Jest powlekający, sprzyjający pracy jelit, jest przeciwwrzodowy, ma gojące właściwości.
Wzmacnia naczynia włosowate. Działa zmiękczająco, uspokaja śluzówki przewodu pokarmowego. Działa również przeciwskurczowo i moczopędnie.
Działa przeciwnowotworowo.
Hamuje rozwój grzybów i bakterii oraz je niszczy.
Pary ulatniające się podczas gotowania ziemniaków działają korzystnie na drogi oddechowe.
Poprawia stan ogólny chorych cierpiących na odbijanie, zgagi, mdłości, wymioty.
Działa korzystnie na serce ze względu na zawartość rutyny.
Ma właściwości przeciwszkorbutowe – zawiera dużo wit C. Leczy egzemę i Inne choroby skórne.
Przeciwdziała rozszerzaniu się naczyń krwionośnych co ma znaczenie przy leczeniu alergii.
Odgrywa rolę przy leczeniu obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.

Mączka ziemniaczana jest najczęstszym dodatkiem do różnych pigułek, tabletek; jest również dobrym pudrem na poparzenia słoneczne. Dodana do kąpieli leczy świąd, wysypki suche i mokre.

Świeży sok z ziemniaka leczy przewlekłą nadkwasotę, zaparcia, cuchnięcie z ust, różne niedomogi wątroby.

Odwar z ziemniaków może być stosowany do leczniczych lewatyw odżywczych np. z dodatkiem mleka w proszku, mielonego siemienia lnianego.

Właściwości lecznicze ziemniaka są znane od dawna w medycynie ludowej wielu krajów.

Zalecane jest stosowanie papki z ziemniaków ugotowanych w mundurkach, ręcznie miażdżonych, bez grudek, umieszczonych w woreczku z płótna jako okładów: do uśmierzania bólów, skurczów w przewodzie pokarmowym, przy opuchliznach, zwichnięciach, zapaleniach, katarze, nieżycie przewodu pokarmowego, zapaleniu opłucnej, zapaleniu stawów, przy ischiasie, lumbago [postrzał], dnie, artretyzmie, czyrakach, zapaleniach skórnych.

Nalewka: 2 razy dziennie po 20 kropli na wodzie przed posiłkiem lub po posiłku na dolegliwości żołądkowe.

Sok z surowego ziemniaka: popijać po 1/2 szkl 3 razy dziennie 30min przed posiłkiem przez miesiąc przy owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy, przy cukrzycy. Można dodać trochę miodu, soku z marchwi lub cytryny.Na inne schorzenia popijać 1/2 szkl soku 1 lub 2 razy dziennie.

Sałatka z ziemniaków z dodatkiem 50g oleju słonecznikowego – zjadać przez 3 kolejne wieczory - na pasożyty jelitowe.

Wywar z gotowanych obierek kartoflanych pity przez pewien czas rozpuszcza kamienie nerkowe.

Wywar z ziemniaków jest dobrym środkiem odżywczym w wyczerpaniu pochorobowym.

Sok wyciśnięty z surowego ziemniak: pić 2 razy dziennie po 2 łyżki przed jedzeniem przy nadkwasocie, zaparciu, zgadze, schorzeniach wątroby i cuchnięciu z ust.

Kąpiel w krochmalu: rozprowadzić 1/4 do 1/2 kg mąki ziemniaczanej w zimnej wodzie i dolać do gorącej wody w wannie. Ostudzić do 36 st i poleżeć w takiej kąpieli w przypadku świądu, wysypek suchych i wodnych.
Przy łuszczycy zaleca się dodawać do takiej kąpieli napar z mięty, bzu, bukwicy i korzenia łopianu.


Okłady na liszaje: 100g mąki ziemniaczanej bez wody lub z dodatkiem 1 litra wody.

Starte surowe ziemniaki są dobrym okładem na oparzenia, odmrożenia, pęknięcia skóry, niegojące się rany, na obrzęki powiek.

Świeży sok z ziemniaka służy do płukania przy stanie zapalnym gardła.

Kilkudniowa dieta ziemniaczana leczy ciężkie stany u chorych z zapaleniem nerek, z podwyższoną wartością mocznika i kreatyniny. Po pięciodniowej diecie ziemniaczanej również obniżają się wartości mocznika i kreatyniny.
buziaczki...
Antonia
Awatar użytkownika
vitaminka
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 621
Rejestracja: 24 Wrz 2012, 18:02

Re: Ziemniaki

Postprzez basia46 » 06 Mar 2013, 09:28

Kilkudniowa dieta ziemniaczana leczy ciężkie stany u chorych z zapaleniem nerek, z podwyższoną wartością mocznika i kreatyniny. Po pięciodniowej diecie ziemniaczanej również obniżają się wartości mocznika i kreatyniny.

Tutaj najlepsza jest woda z wygotowanych obierek :wink:
smak nie konieczny ale działanie szybkie
Leczy egzemę i Inne choroby skórne.
Przeciwdziała rozszerzaniu się naczyń krwionośnych co ma znaczenie przy leczeniu alergii.
.

Tu u mnie działanie niekonieczne nie wiem dlaczego
jednak krochmal na zmiany mi szkodzi
może coś nie tak robiłam muszę poczytać
"Można żyć na dwa sposoby: jakby cuda nie istniały, i jakby - wszystko było cudem. Wierzę w ten drugi sposób". - A. Einstein
Awatar użytkownika
basia46
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 612
Rejestracja: 03 Gru 2011, 14:20

Re: Ziemniaki

Postprzez henia » 06 Mar 2013, 19:44

W czasach kiedy jeszcze pijałam i popalałam :oops: miewałam tez dni, kiedy przesuszona skóra na skutek nadmiernego "zażywania" reagowała swędzawką. Wtedy właśnie, to ziemniak był niezawodny. Nie patyczkowałam się za bardzo - ziemniak na pól i ostre pocieranie nim zmian; do dziś pamiętam ulgę, jaką przynosiła mi taka :"operacja" :gwiazdka9
henia
 


Wróć do Zioła

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron