Łuszczycowe zapalenie stawów

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez henia » 16 Gru 2016, 01:05

[...]W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie?

Lekarz najczęściej rozpoznaje łuszczycowe zapalenie stawów, gdy objawy zapalenia stawów wystąpią u pacjenta chorującego na łuszczycę. Jeśli nie ma zmian skórnych, kluczowe są informacje dotyczące występowania łuszczycy w rodzinie lub w przeszłości u pacjenta. Bardzo ważne są takie objawy choroby, jak zmiany na paznokciach, zapalenie przyczepów ścięgnistych, „palce kiełbaskowate” czy zapalenie oka – pomagają one odróżnić łuszczycowe zapalenie stawów od innych zapaleń stawów.

W badaniach laboratoryjnych poszukuje się zwiększonego OB i CRP (świadczących o stanie zapalnym), chociaż u części pacjentów są one prawidłowe. Często wykonuje się inne badania reumatologiczne, takie jak czynnik reumatoidalny (w ŁZS jest z reguły nieobecny, co pomaga w różnicowaniu z innymi zapaleniami stawów) i antygen HLA B27 (często występujący w grupie chorób, do których należy ŁZS, tzw. spondyloartropatii seronegatywnych). Należy również wykonać zdjęcia radiologiczne zajętych stawów (najczęściej rąk i stóp[...]





http://reumatologia.mp.pl/choroby/63744 ... nie-stawow
Awatar użytkownika
henia
Administrator
Administrator
 
Posty: 236
Rejestracja: 22 Sie 2016, 19:30

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez Gosiaczek68 » 16 Gru 2016, 01:15

To jest dokładnie ta sama strona którą ja podlinkowany w poprzednim poście.
Nie zaczynaj dzisiejszego dnia od rozpamiętywania wczorajszych zmartwień!
— Phil Bosmans
Słoneczne Promyki Przyjaźni
Awatar użytkownika
Gosiaczek68
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 484
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:26

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez henia » 16 Gru 2016, 01:18

Zaraz druga, dla porownania i jakby Twoj typ - i wg mnie, to te dwie opcje Ciebie powinne interesowac.
Ufff te tel. to masakra. Buziaki walczaku <3

[...]Jako pierwszy pojawia się z reguły ból krzyża, promieniujący do pośladków (po jednej lub obu stronach, często na zmianę). Ból jest tępy, trudny do umiejscowienia i stopniowo narasta w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Ma charakter bólu zapalnego, który ma kilka charakterystycznych cech:

rozpoczyna się przed 40. rż.
nie ustępuje w spoczynku
nasila się w drugiej części nocy, wybudzając chorego ze snu (często zmusza do wstania i rozruszania się)
ustępuje stopniowo w ciągu dnia pod wpływem aktywności fizycznej i ćwiczeń[...]

http://reumatologia.mp.pl/choroby/65977 ... kregoslupa
Awatar użytkownika
henia
Administrator
Administrator
 
Posty: 236
Rejestracja: 22 Sie 2016, 19:30

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez Gosiaczek68 » 16 Gru 2016, 01:43

To doszło jeszcze ZZSK, chociaż postać osiowa przy łzs daje takie same objawy, przy czym ZZSK nie leczy się metotrexatem.
Nie zaczynaj dzisiejszego dnia od rozpamiętywania wczorajszych zmartwień!
— Phil Bosmans
Słoneczne Promyki Przyjaźni
Awatar użytkownika
Gosiaczek68
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 484
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:26

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez henia » 16 Gru 2016, 10:47

Gosiaczek68 napisał(a):[...] przy czym ZZSK nie leczy się metotrexatem.


Leczy się Gosiu, leczy:
[...]Sulfasalazyna lub metotreksat – ich zastosowanie w ZZSK ogranicza się tylko do przypadków, gdy oprócz kręgosłupa są zajęte również inne stawy (tzw. obwodowa postać ZZSK)[...]

http://reumatologia.mp.pl/choroby/65977 ... kregoslupa

Gosiaczek68 napisał(a):To doszło jeszcze ZZSK, chociaż postać osiowa przy łzs daje takie same objawy[...]

I dlatego nie wolno Ci siedzieć na szanownej doopci, tylko szukać mądrego i doświadczonego reumatologa. Cieszę się ogromnie, że poszłaś w tym kierunku :brawo Internet Cię nie wyleczy :gwiazdka4
Awatar użytkownika
henia
Administrator
Administrator
 
Posty: 236
Rejestracja: 22 Sie 2016, 19:30

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez Gosiaczek68 » 16 Gru 2016, 11:14

Toż jestem pod opieką reumatologa od prawie dwóch lat. A ten dobry reumatolog to już mi postawił diagnozę 3 może 4 lata temu na podstawie wywiadu, taką mam informację w karcie ŁZS, bez żadnych badań, bez podstawowego RTG.
Nie zaczynaj dzisiejszego dnia od rozpamiętywania wczorajszych zmartwień!
— Phil Bosmans
Słoneczne Promyki Przyjaźni
Awatar użytkownika
Gosiaczek68
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 484
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:26

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez henia » 16 Gru 2016, 12:12

Nie masz zaufania do tego - szukaj innego, ale rób coś - malkontentyzm - to żadne rozwiązanie :ladybug6
Awatar użytkownika
henia
Administrator
Administrator
 
Posty: 236
Rejestracja: 22 Sie 2016, 19:30

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez Gosiaczek68 » 16 Gru 2016, 13:17

Coraz bardziej mnie zadziwiasz, najpierw twierdzisz że mi nie zależy a teraz że jestem ciągle niezadowolona???

Czyli po co ta dyskusja, lepiej przeczytać i z nikim o tym nie mówić.
Internet Cię nie wyleczy

Nie liczę na to że mnie internet uzdrowi, czytam i poszerzam swoją wiedzę, i wyciągam wnioski dla siebie, na tyle jestem inteligentna że wiem co z tym zrobić i gdzie się z tym udać.
szukaj innego, ale rób coś

Skąd wiesz, że nie robię
Nie zaczynaj dzisiejszego dnia od rozpamiętywania wczorajszych zmartwień!
— Phil Bosmans
Słoneczne Promyki Przyjaźni
Awatar użytkownika
Gosiaczek68
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 484
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:26

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez henia » 16 Gru 2016, 14:50

Hmmmm...
sprawa "kości' interesuje mnie osobiście, i to tak na poważnie, gdzieś tak od roku. Moja poprzednia wiedza w ich temacie, to obserwacje, rozmowy czy "czytanki". Także te moje wklejki tu, to nie mędrkowanie, tylko droga człeka poszukującego a dokładnie potrzebującego upewnić się, że łzs to jeszcze nie moja bajka.
Mam to szczęście, że diagnozę postawioną mi - choroba, która w tych moich kościach się zagnieździła to nie - rzs, zzsk, nie łzs. Tak twierdzi mój lekarz ale też tak twierdzą m.in. i ci autorzy prac, właśnie tu wcześniej przeze mnie przytoczonych.
Jako, że źle reaguję na nlpz, wspieram się metodami naturalnymi - jestem po 3 miesięcznych kuracjach - wywar z liścia laurowego; siarką bio - przyswajalną; obecnie na krzemie.
Przy swojej ułomności - zwyrodnieniu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym - mogę sobie pozwolić na takie eksperymenty; w ostateczności zawsze mogę wesprzeć się paracetamolem.
Niemniej ja wiem, że moja zaniedbana ł. skóry - to co najwyżej hmmm... niemiłe doznanie estetyczne; ale już zaniedbana choroba "kości" to może być w niedalekiej przyszłości wózek inwalidzki dla mnie.
Przy swoich innych chorobach i ich uwarunkowaniach - po prostu staram się kontrolować i stan tych moich kości - praktycznie co 3 miesiące - badania z krwi; bo jak napisali ci podlinkowani wcześniej autorzy, przy moim schorzeniu częste badania RTG nie są potrzebne.

Tyle u mnie, a to co Ty Gosiu robisz i jak? to jest tylko i wyłącznie w Twoich rękach, i w Twoich decyzjach. Ja mogę Ci tylko podpowiedzieć, ewentualnie podlinkować, swoje wieści.

Ps. A to ze zadziwiam, to przywykłam - moja teściowa co najmniej od dwóch lat codziennie zadaje mi pytanie z rodzaju "a pani to kto?" Pozdrawiam Cię Gosiu serdecznie i życzę jak najszybszego znalezienie odp., na te wszystkie Twoje zapytania, bo mojej choroby nie leczy się jakoś specjalnie w sensie farmakologicznie, Twoją (i obojętnie czym ona jest)już tak, i to w tym temacie, ten mój wielki niepokój. Powodzenia :buzka
Awatar użytkownika
henia
Administrator
Administrator
 
Posty: 236
Rejestracja: 22 Sie 2016, 19:30

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez Gosiaczek68 » 16 Gru 2016, 16:39

Od 1,5 roku jestem(byłam) na mtx, miałam rtg całego kręgosłupa, rtg dłoni i stóp. Co 6 tygodni morfologia, OB i próby wątrobowe, i stwierdzenie że powinnam coś zrobić jest nie ma miejscu.
Sama szukasz w necie a mnie zarzucsz że internet mnie nie wyleczy. Nie jestem malkontentem ale też nie jestem hipochondrykiem.

Diagnozę mam już od dawna, tylko czy trafną? Tego nawet lekarz nie jest pewny gdy nie ma dużych zmian w stawach. A to że chcę wiedzieć to dla samej wiedzy, bo wszystko tak samo się leczy.
Nie zaczynaj dzisiejszego dnia od rozpamiętywania wczorajszych zmartwień!
— Phil Bosmans
Słoneczne Promyki Przyjaźni
Awatar użytkownika
Gosiaczek68
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 484
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Łuszczycowe zapalenie stawów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron