Ból lewego kolana - choroba zwyrod. i lateralizacja rzepki

Ból lewego kolana - choroba zwyrod. i lateralizacja rzepki

Postprzez artsus » 03 Maj 2013, 11:40

Witam, mam pytanie - szczególnie do Beatki, ale proszę o dyskusję wszystkich.
Od jakiegoś czasu (Beatka zna sprawę) zaczęło chrupać w kolanie, ale bez dolegliwości bólowych, oczywiście do ortopedy i pierwsza diagnoza. Ortopeda skierował mnie na artroskopie kolana i czekałem sobie na zabieg od października 2012. W kwietniu bieżącego roku, miał się odbyć zabieg artroskopii, po ponownym zdiagnozowaniu i badaniach RTG odstąpiono od zabiegu (lekarz stwierdził brak wskazań, oraz zmiana łuszczycowa w miejscu operowanym), ale zostałem wstępnie zakwalifikowany do osteotomii podkolanowej. Druga diagnoza w szpitalu na oddziele chirurgii ortopedycznej (przesunięcie osi kończyny, zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego i lateralizacja rzepki) o terminie zabiegu, będzie decydował chirurg ortopeda u którego mam się konsultować.
Po czasie ok. dwóch miesięcy od postawienia pierwszej diagnozy (choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego) zaczęło mnie pobolewać kolano, ból zaczynał się zawsze po południu (praca, chodzenie) obecnie zauważyłem że kolano w ogóle przestało mnie boleć, a przecież obciążam je tak samo i tak samo sporo chodzę.
Czy ustanie dolegliwości bólowych jest związane z przyjmowaniem leków? (Leczenie Trexanem i przyjmowanie kwasu foliowego).
"Dziwacy upiększają świat" - Maksym Gorkin
___________________________________________________________________
Strony, serwisy internetowe - administracja i zarządzanie treścią - 506 905 800
Awatar użytkownika
artsus
Administrator
Administrator
 
Posty: 307
Rejestracja: 07 Sty 2010, 23:06
Miejscowość: Połczyn Zdrój

Re: Ból lewego kolana - choroba zwyrod. i lateralizacja rzep

Postprzez BT37 » 03 Maj 2013, 20:40

Witaj Arturze :gwiazdka6

Odpowiadając na Twoje pytanie. Sprawy zwyrodnieniowe mają to do siebie, że dają o sobie znać zupełnie nieoczekiwanie, Czasami jest tak, że nie bolą całymi latami, a zaczyna boleć i boli miesiącami, potem znienacka przestaje. Trexan, jest odpowiednikiem, lub inaczej mówiąc generykiem MTX. A lek ten zmienia całkowicie pracę systemu immunologicznego. Jest jak dotąd jedynym lekiem hamującym zmiany w kościach w leczeniu łzs i rzs. Być może w Twoim przypadku MTX właśnie tak zadziałał na system immunologiczny,ale raczej skłaniałabym się raczej ku temu, że zwyrodnienie samo zmęczyło się bólem :wink: i dało spokój. I oby na jak najdłużej. Ale może też straciłeś na wadze, a to też jest ważne w sprawach zwyrodnieniowych. Zbyt duża waga bardziej obciąża stawy. Oczywiście Arturze powinieneś rehablitować tę nogę. Ale tego chyba nie muszę Ci mówić.
Lateralizacja rzepki to inaczej mówiąc przesuniecie rzepki w bok, a osteomia podkolanowa oznacza wycięcie w minimalnym stopniu najbardziej zniszczonego kawałka kości. To tak gwoli wyjaśnienia.
Pozdrawiam cieplutko :ladybug4
" Wyrokiem losu z ludżmi się bratamy; Nikt nie podąża sam. Cokolwiek w życiu innym damy, zwraca się zawsze nam. " Edwin Markham
Awatar użytkownika
BT37
Administrator
Administrator
 
Posty: 1012
Rejestracja: 08 Sty 2010, 00:19

Re: Ból lewego kolana - choroba zwyrod. i lateralizacja rzep

Postprzez artsus » 04 Maj 2013, 09:03

Wszystko się zgadza Beatko, ale co do osteotomii to nie masz racji. Na wadze straciłem tylko 4 kg, ale nie miało to wpływu bo jak wyszedłem ze szpitala to jeszcze mnie bolało.
Osteotomia podkolanowa, to nie jest zabieg wycięcia zniszczonego kawałka kości, tylko podcięcie kości i jej rozwarcie (korekcja osi kończyny) celem przeniesienia obciążeń w stawie z okolicy przeciążanej na okolicę zdrową. Rozwarcie po czasie się zrasta i można wtedy usunąć klamry oraz śruby mocujące. Rehabilitacja jest dość długa, ok 2 lat.
Załączniki
osteotomia.jpg
"Dziwacy upiększają świat" - Maksym Gorkin
___________________________________________________________________
Strony, serwisy internetowe - administracja i zarządzanie treścią - 506 905 800
Awatar użytkownika
artsus
Administrator
Administrator
 
Posty: 307
Rejestracja: 07 Sty 2010, 23:06
Miejscowość: Połczyn Zdrój

Re: Ból lewego kolana - choroba zwyrod. i lateralizacja rzep

Postprzez BT37 » 06 Maj 2013, 20:44

Arturze, no cóż. Widocznie nasi lekarze zupełnie coś innego nazywają osteomią. Zabieg osteomii podkolanowej przeszłam mając 19 lat. Rehabilitacja trwała jakieś 7-8 miesięcy. Z ciekawości napisałam maila do mojego ortopedy. Oto co mi napisał
    "osteotomia podkolanowa,,polega na wycieciu kawalka kosci najbardziej zdeformowanego tak,ze minimalnie moze sie po operacji zmniejszyc wzrost,ale to milimetry "
Widocznie mówimy o czymś innym, ale lekarz tak to nazwał. Niemniej jednak żaden zabieg nie jest przyjemny.
" Wyrokiem losu z ludżmi się bratamy; Nikt nie podąża sam. Cokolwiek w życiu innym damy, zwraca się zawsze nam. " Edwin Markham
Awatar użytkownika
BT37
Administrator
Administrator
 
Posty: 1012
Rejestracja: 08 Sty 2010, 00:19

Re: Ból lewego kolana - choroba zwyrod. i lateralizacja rzep

Postprzez artsus » 07 Maj 2013, 07:21

Eh, coraz więcej rozbieżności w tym wszystkim. W każdym bądź razie Beatko 29 maja mam wizytę u ortopedy i zobaczymy cóż on ciekawego wymyśli. Kolano jak na razie (odpukać) przestało dawać jakiekolwiek dolegliwości bólowe, moja Pani dermatolog powiedziała że to w dużej mierze może być za sprawą Treksanu (sprawy reumatyczno-zwyrodnieniowe).
Chirurg ortopeda coś tam gdybał na oddziele, że to może być ŁZS, ale nie musi ogólnie stwierdził co stwierdził.
Zalecała konsultację z (dobrym) reumatologiem, celem wykluczenia ŁZS. A morfologia i transaminazy wyszły dobrze, więc mogę dalej zastosować kolejne tury leczenia.
Jeśli chcesz obejrzeć to mogę Ci podesłać wyniki badań. Pytałaś się o ten kwas foliowy Beatko?

Ogólne moje wrażenie jest takie, że lekarze za bardzo nie wnikają w sprawę i nie traktują jej rzetelnie, bądź sami nie wiedzą i starają się zgadywać.
Musiał bym jakoś wyciągnąć zdjęcia RTG tych moich kostek z koszalińskiego szpitala do konsultacji i zrobić badania o których mi wspominałaś.

Pozdrawiam i ściskam.
"Dziwacy upiększają świat" - Maksym Gorkin
___________________________________________________________________
Strony, serwisy internetowe - administracja i zarządzanie treścią - 506 905 800
Awatar użytkownika
artsus
Administrator
Administrator
 
Posty: 307
Rejestracja: 07 Sty 2010, 23:06
Miejscowość: Połczyn Zdrój


Wróć do Łuszczycowe zapalenie stawów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron