Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Istnieje wiele różnych typów łuszczycy, z których niektóre są bardziej powszechne i częściej występujące niż inne. Każdy typ ma swoje specyficzne cechy charakterystyczne oraz objawy.

Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Postprzez Master of Chaoss » 24 Lut 2010, 15:35

Jest stosunkowo częstą chorobą (u ok. 2-3% rasy białej), a jej przyczyny są bardzo złożone. Poza uwarunkowaniem genetycznym odgrywają tu rolę przewlekłe, utajone zakażenia bakteryjne czy wirusowe oraz wiele zjawisk immunologicznych, cytologicznych i naczyniowych.
Początek choroby (często w wieku szkolnym) może być poprzedzony anginą lub inną chorobą infekcyjną. Pierwszymi wykwitami są czerwone grudki przykryte srebrzystymi łuskami, potem występują coraz większe wykwity (płaskie nacieki), często ustępujące w środku, przez co powstają postacie festonowate. Dla początkowych zmian charakterystyczna jest skłonność do zajmowania wyprostnych powierzchni, co potem zanika, wraz z uogólnieniem się wykwitów, oraz twarzy i głowy owłosionej (samo owłosienie jest prawidłowe).

Histologicznie choroba charakteryzuje się nieprawidłowym różnicowaniem się keratynocytów i nadmierną proliferacją z odczynem zapalnym zarówno limfocytów, jak i wielojądrowych leukocytów oraz poszerzeniem naczyń powierzchownych skóry. Badania nad wrodzonym podłożem choroby utrudnia jej genetyczna heterogenność. Dotychczas nie odkryto genu odpowiedzialnego za łuszczycę. Istotne są również czynniki środowiskowe, np. zakażenie.

Klinicznie łuszczyca charakteryzuje się zmiennością objawów i trudnym do przewidzenia przebiegiem. Zmiany skórne mogą występować okresowo, ulegać samoistnej remisji lub utrzymywać się przez całe życic. Choroba ma w zasadzie charakter przewlekły, ale może dochodzić do nagłych zaostrzeń, a nawet (rzadko) do stanów zagrożenia życia. Chorzy czują się na ogół dobrze, mogą jednak odczuwać dyskomfort psychiczny i wyobcowanie. Nasilenie łuszczycy ma związek z ilością spożywanego alkoholu.

Do najczęściej wymienianych faktorów prowokujących łuszczycowe reakcje skórne należą:

* Infekcje:

1. Bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych spowodowane paciorkowcem np. angina ropna.
2. Niewyleczone ogniska zapalne – migdałki podniebienne, próchnica, zapalenia dróg moczowych.
3. Infekcje wirusowe u dzieci (ospa wietrzna, różyczka, odra) i u dorosłych (półpasiec).
4. Infekcje spowodowane drożdżakami – szczególnie u osób z nadwagą posiadających uwarunkowania genetyczne do rozwoju łuszczycy.
5. Schorzenia internistyczne zmieniające procesy przemiany materii– np. cukrzyca typu 2 u osób w zaawansowanym wieku lub dna moczanowa.

* Mechaniczne uszkodzenia lub długotrwałe podrażnienia skóry:

1. Zadrapania, rany, blizny chirurgiczne, oparzenia (słoneczne, wrzątkiem, substancjami drażniącymi), jak i ukłucia po szczepieniach, powodują pojawienie się zmian łuszczycowych dokładnie w miejscach urazu – zjawisko to nazywamy fenomenem Koebnera.
2. Długotrwały ucisk powodowany np. paskiem od zegarka czy ubrania oraz w miejscach szczególnie narażonych na urazy – łokcie, kolana, dłonie, stopy.

* Lekarstwa i alkohol

1. Przyjmowanie leków beta-blokujących u pacjentów z nadciśnieniem, soli litu w leczeniu depresji, leków antymalarycznych oraz odstawienie lub redukcja leków kortykosteroidowych.
2. Interferon – może zaostrzyć przebieg
3. Hormony – choroba często pojawia się w okresie dojrzewania lub przekwitania, kiedy dochodzi do znaczących zmian w gospodarce hormonalnej organizmu.
4. Regularne nadużywanie alkoholu powoduje pojawienie się ciężkich form łuszczycy.

* Stres, silne wstrząsy psychiczne.

1. Około 30% pacjentów twierdzi, że stres był u nich przyczyną manifestacji choroby.

Dla znacznej grupy chorych, jest on czynnikiem zaostrzającym objawy.

U wielu pacjentów alkohol, nadwaga, niedobór snu, nikotyna, nieodpowiednie kosmetyki, ciasne, niewygodne ubranie z syntetycznych materiałów, uniemożliwiające skórze oddychanie lub nadmierna higiena, powodują zaostrzenie się objawów chorobowych. Również źle przeprowadzona, zbyt agresywna terapia może spowodować pogorszenie stanu skóry.

Typy łuszczycy

* Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)
* Łuszczyca zadawniona (psoriasis inveterata)
* Łuszczyca brodawkująca (psoriasis verrucosa)
* Łuszczyca wysiękowa (psoriasis exsudativa)
* Łuszczyca brudźcowa (psoriasis rupioides)


* Łuszczyca kropelkowata, grudkowa (psoriasis guttata) - to wysiewna posiać łuszczycy o nagłym początku w postaci czerwonych, drobnych (w kształcie kropli), łuszczących się wykwitów, rozsianych na tułowiu i na kończynach bez zaznaczonej tendencji do zajmowania ich powierzchni wyprostnych. Wysiew wykwitów może poprzedzać paciorkowcowe zakażenie gardła. Częściej występuje u dzieci i młodych osób dorosłych.

* Łuszczyca plackowata - zmiany skórne są rozmieszczone symetrycznie na powierzchniach wyprostnych. Blaszki łuszczycowe wyraźnie od­graniczają się od otoczenia, pokryte są parakeratotycznymi łuskami, które łatwo można zeskrobać. Często zmiany występują również w fałdach skórnych, np. pod piersiami i w pachwinach.
* Łuszczyca stawowa (psoriasis arthropatica)
- typu dystalnego
- typu reumatoidalnego
- typu zniekształcającego
* Łuszczyca krostkowa (psoriasis pustulosa)
- dłoni i stóp (psoriasis pustulosa palmoplataris)
- uogólniona von Zumbusha (psoriasis pustulosa generalisata von Zumbush)
- acrodermatosis continua Hallopeau
* Krostkowica dłoni i stóp (pustulosis palmoplantaris)
* Łuszczyca uogólniona, erytrodermia łuszczycowa (erythrodermia psoriatica) - może być stanem zagrażającym życiu. Na początku choroby pojawiają się typowe zmiany łuszczycowe, które później się zlewają i często trudno jest je odróżnić od innych postaci erytrodermii.



Niekiedy łuszczyca bywa mylona z atopowym zapaleniem skóry.
Dlaczego narodziłem się demonem? Cóż innego mogło powstać z umysłu, który mnie stworzył? Jestem zarówno jego optymizmem i pesymizmem, spokojem i szaleństwem, powodzeniem i porażką, miłością i nienawiścią, porządkiem i chaosem - jestem jego demonem...
Awatar użytkownika
Master of Chaoss
Administrator
Administrator
 
Posty: 176
Rejestracja: 12 Sty 2010, 19:02
Miejscowość: Połczyn Zdrój - Rugby

Re: Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Postprzez konik » 28 Lut 2010, 14:27

Hej!!! Witaj !!! Mam pytanie , Do jakiej grupy zalicza się łuszczycę paznokci ??? Dermatolog powiedział mi że to co się dzieje z moimi paznokciami tak sie nazywa , ale tak mnie zatkało na tę wiadomość że nie zapytałam o tą sprawę.Dodam że paznokcie od dawna mam "prążkowane" ,praktycznie od zawsze. W dziaciństwie miałam mocno uszkodzony duzy palec u stopy i ten zawsze pękał ale ostatnimi laty wszystkie paznokcie robią się kruche , grube i paskudnie żółkną {a przecież stopami papierosa nie trzymam HI,hi ,.hi...}Jeśli wiesz-napisz mi proszę :| . Z góry dziękuję !!!! Pozdrówka :D Baśka
Awatar użytkownika
konik
Biedroneczka bardzo pomagajaca
Biedroneczka bardzo pomagajaca
 
Posty: 77
Rejestracja: 13 Lut 2010, 14:02

Re: Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Postprzez Pawel » 28 Lut 2010, 14:34

Łuszczyca paznokci to łuszczyca zwyczajna tylko, że umiejscowiona na paznokciach. Nazwa łacińska łuszczycy paznokci to psoriasis unguium.
Awatar użytkownika
Pawel
Biedroneczka zagnieżdżona na stałe
Biedroneczka zagnieżdżona na stałe
 
Posty: 41
Rejestracja: 23 Lut 2010, 18:49

Re: Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Postprzez BT37 » 28 Lut 2010, 14:38

A proszę bardzo Basiu :D . Łuszczyca paznokci jest też odmianą łuszczycy, podlega tylko pod główna kategorię. A tu masz garść informacji na temat łuszczycy paznokci :


Łuszczyca paznokci (psoriasis unguium) występuje najczęściej wraz ze zmianami na skórze ciała, dlatego pacjent wie, że ma łuszczycę paznokci. Łuszczyca (psoriasis) jest uwarunkowana genetycznie, niezakaźna oraz niezłośliwa. Przebieg choroby jest przewlekły z tendencją do samoistnego ustępowania objawów. Według najnowszych doniesień choroba jest związana z błędnym funkcjonowaniem układu odpornościowego, na który wpływ ma stan śluzówki jelita oraz mikroflora przewodu pokarmowego.

Zmiany na paznokciach w łuszczycy cechują się poprzecznymi lub podłużnymi bruzdami na płytce. Czasami przypominają krople oleju i przybierają postać punkcików lub plamek. Paznokcie są matowe i pogrubiałe, często ulegają zniekształceniom. Osoba, u której stwierdzono łuszczycę paznokci powinna być jednocześnie pod opieką lekarza dermatologa oraz dobrze wyszkolonego gabinetu pielęgnacji stóp. Tam można przeprowadzić rekonstrukcję płytki paznokciowej zniszczonej na skutek łuszczycy.



Pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę bardzo słonecznej niedzieli :D
" Wyrokiem losu z ludżmi się bratamy; Nikt nie podąża sam. Cokolwiek w życiu innym damy, zwraca się zawsze nam. " Edwin Markham
Awatar użytkownika
BT37
Administrator
Administrator
 
Posty: 1012
Rejestracja: 08 Sty 2010, 00:19

Re: Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Postprzez puma » 13 Mar 2010, 20:15

ja ma zaatakowane 9 paznokci u nóg- jeden rodzynek się ostał, nie wiedzieć dlaczego :roll:
właściwie żadne leczenie nie dawało rezultatu więc teraz regularnie chodzę do zaprzyjaźnionej pani kosmetyczki i ona robi porządek z pazurkami- przycina, szlifuje i lakieruje. i wygląda super :P
miły kotek
puma
Biedronkowy Wiarus
Biedronkowy Wiarus
 
Posty: 278
Rejestracja: 31 Sty 2010, 18:12

Re: Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Postprzez konik » 14 Mar 2010, 08:38

Dzięki Dziewczyny za radę i wiadomości !!! Moje kopytka są tak pokręcone że żadna kosmetyczka nie chce się nimi zająć :| .Korzystam więc z pomocy mojej córci i kiedy tylko u niej jestem pomaga mi jak umie { a potrafi :D , daję słowo} !!! Tylko wnuczki maja zgrzyt , czemu babcia ma takie szpony :wink: .Za kilka lat może zrozumieją ale modlę sie aby to nie były własne doświadczenia :cry: . Jeszcze raz dzięki !!! :D . Pozdrówka !!!
Awatar użytkownika
konik
Biedroneczka bardzo pomagajaca
Biedroneczka bardzo pomagajaca
 
Posty: 77
Rejestracja: 13 Lut 2010, 14:02

Re: Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Postprzez puma » 23 Kwi 2010, 19:14

no więc jakiś już dłuższy czas cieszyłam się ładnymi pazurkami u rączek, i się "przecieszyłam". trzy dni temu wlazły mi na dwa pazurki małe plamki, i niestety z dnia na dzień robią się większe :( ech, trzeba przeżyć.
miły kotek
puma
Biedronkowy Wiarus
Biedronkowy Wiarus
 
Posty: 278
Rejestracja: 31 Sty 2010, 18:12

Re: Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Postprzez BT37 » 23 Kwi 2010, 20:57

Dziewczyny, powiem wam tak na paznokcie to się bierze skrzypowitę i niestety steryd. Sama tak leczyłam paznokcie. Z tym, ze na początku smarowałam 3 razy w tygodniu, potem 2 razy a teraz tylko 1 na 3 tygodnie. Do tego oczywiście kąpiele w ziołach i pozytywne nastawienie i uśmiech na twarzy, a będzie dobrze :D . Pozdrawiam was cieplutko :)
" Wyrokiem losu z ludżmi się bratamy; Nikt nie podąża sam. Cokolwiek w życiu innym damy, zwraca się zawsze nam. " Edwin Markham
Awatar użytkownika
BT37
Administrator
Administrator
 
Posty: 1012
Rejestracja: 08 Sty 2010, 00:19

Re: Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Postprzez konik » 24 Kwi 2010, 08:49

Dzięki Beatko :D !!!!Jesteś kochana. Zawsze potrafisz pomóc i poradzić. Do miłego. Pozdrawiam Wszystkie biedronki i naszych wspomożycieli :P . Baśka
Awatar użytkownika
konik
Biedroneczka bardzo pomagajaca
Biedroneczka bardzo pomagajaca
 
Posty: 77
Rejestracja: 13 Lut 2010, 14:02

Re: Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris)

Postprzez puma » 24 Kwi 2010, 17:33

właśnie zmyłam lakierek z pazurków i posmarowałam laticortem (zostało mi go trochę ze starych czasów), zobaczymy co będzie. dzięki beatka :D
miły kotek
puma
Biedronkowy Wiarus
Biedronkowy Wiarus
 
Posty: 278
Rejestracja: 31 Sty 2010, 18:12

Następna

Wróć do Rodzaje Łuszczycy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron