ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Skąd się wywodzi, metody leczenia, zapobiegania oraz diety stosowane w chorobach łuszczycy

ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Postprzez Master of Chaoss » 27 Lut 2010, 20:22

Image

Już w starożytnej Grecji donoszono o objawach tej choroby, której nazwa pochodzi od greckiego słowa psora (łuska). Znana jest więc od czasów Hipokratesa. Często była mylona z innymi schorzeniami skóry, np. trądem. Nawet dziś przez mniej doświadczonych lekarzy, jest błędnie rozpoznawana. Na skórze pojawia się osutka (nie swędząca) złożona z drobnych grudek pokrytych srebrzystymi łuskami. Na skutek ich powiększenia może dojść do powstania ognisk różnej wielkości (głównie na kolanach, łokciach, skórze owłosionej głowy). Przy lekkim zadrapaniu występuje objaw tzw. krwawienia punkcikowatego. Łuszczyca dotyka 2-4 procent populacji. Przyjmuje się więc, że w Europie i USA zapadają na nią 2-4 osoby na 100. Rzadziej chorują Murzyni i Azjaci, a Eskimosi grenlandzcy w ogóle jej nie znają. Ma na to wpływ z pewnością sposób odżywiania. W 30% przypadków występuje rodzinnie, co oznacza, że niektórzy ludzie są do niej bardziej predysponowani. Obostrzenie jej objawów i w niektórych przypadkach pierwsze wysiewy spowodowane są często przez zapalenie górnych dróg oddechowych angina oraz ropne stany zapalne jak i również różnego typu infekcje bakteryjne. Dlatego chorzy na łuszczycę powinni o wiele bardziej o siebie dbać, poddawać się badaniom i starannie leczyć wszelkiego rodzaju infekcje i ogniska zapalne wewnątrz organizmu. Łuszczyca może występować w wielu postaciach - ciężki przebieg ma krostkowa i stawowa. Ze względu na ewentualność zagrożenia życia, w niektórych przypadkach, wymaga leczenia szpitalnego.

Image

Istotą tej choroby są dwa zjawiska, które nie dają się oddzielić stan zapalny skóry i nadmierne rozmnażanie się komórek naskórka (najbardziej powierzchniowej warstwy skóry). Występują również podejrzenia, że pewne zmiany na skórze powodujące ogniska ropne nie są wynikiem zakażenia bakteryjnego, ale są powodowane złożonymi mechanizmami autoagresji, za które podejrzewany jest wirus HPV (powodujący m.in. powstawanie kurzajek). Wirus ten sprawia, że skóra jest traktowana jako ciało obce, co powoduje szybsze rozmnażanie się komórek. U zdrowego człowieka dzieli się 3 procent tych komórek, u chorego na łuszczycę aż 40 procent !

Na obecnym etapie wiedzy medycznej nie ma leków, które mogą całkowicie zagwarantować, że nie będzie nawrotów choroby. A jednak w każdej, nawet najcięższej postaci konwencjonalna medycyna potrafi pomóc usunąć zmiany skórne. Konwencjonalne leczenie łuszczycy najczęściej polega na smarowaniu zmienionych chorobowo miejsc maściami złuszczającymi (np. maścią salicylową), maściami steroidowymi oraz dziegciami. Często też stosuje się leczenie skojarzone. Polega ono na stosowaniu środków farmakologicznych (maści oraz leków doustnych) w połączeniu z fototerapią. Sposób leczenia musi przy tym odpowiadać rodzajowi łuszczycy. Każdy przypadek jest inny. W zależności od postaci choroby i oceny lekarza należy dobrać odpowiedni sposób postępowania.

Większość badań potwierdza, że najlepsze efekty terapeutyczne przy leczeniu łuszczycy przynosi sól Morza Martwego. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyjechać na naturalne leczenie nad Morzem Martwym osiągamy poprzez naświetlania i kąpiele solankowe.


Sól Morza Martwego

Sama w sobie wpływa korzystnie na łuszczycę, czego dowodzą wieloletnie badania.

Image

Skład chemiczny soli Morza Martwego (1 kg):
Magnez 102 400 mg
Mangan 9,1 mg
Potas 152 500 mg
Sód 44 900 mg
Stront 17,7 mg
Wapń 1370 mg
Żelazo 4,5 mg
Amon 410 mg
Bromek 3920 mg
Chlorek 580 000 mg
Fluorek 283 mg
Jodek 0,8 mg
Siarczan 470 mg
Węglan ok. 1000 mg
Wodorofosforan 8 mg
Wodorowęglan 13 800 mg

Składniki chemiczne zawarte w soli Morza Martwego mają korzystne działanie w zastosowaniach zewnętrznych:

- brom: silny aseptyk niszczący drobnoustroje chorobotwórcze na skórze, reguluje rogowacenie skóry, co sprzyja jej odnowie;
- jod: aseptyk, pomaga w procesie gojenia się ran, tarczyca potrzebuje jodu do prawidłowej produkcji hormonów (duży niedobór jodu występuje w górach, ale należy pamiętać, że nawet nad morzem duże nasycenie tego pierwiastka występuje tylko w pasie 500 metrów od linii wody). W wyniku niedoboru jodu skóra staje się wysuszona i zaczyna się łuszczyć;
- potas: reguluje gospodarkę wodną organizmu, pobudza przemianę materii w komórkach, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania serca;
- magnez: ważny składnik komórek skóry, przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia skóry i reguluje proces jej łuszczenia, działa antystresowo;
- sód i chlor: regulują gospodarkę wodną organizmu, dbają o magazynowanie wody w komórkach, pobudzają krążenie krwi w skórze;
- fosfor: odgrywa ważna rolę w tworzeniu tkanek kości i zębów, jest istotnym składnikiem błony komórkowej;
- siarka: niezbędna do tworzenia białek endogenicznych, obecna w witaminie B, która bierze udział w tworzeniu warstwy rogowej chroniącej skórę, siarka jest antyseptykiem, reguluje wilgotność skóry.

Sól z Morza Martwego bardzo pomaga w leczeniu łuszczycy. Składniki zawarte w soli Jericho głęboko przenikają w skórę unieszkodliwiając bakterie, oraz normalizują wytwarzanie łoju. Na łuszczycę pomaga kąpiel całego ciała (kąpiel całkowita). Kąpiel przeprowadza się 3 razy w tygodniu przez miesiąc a następnie raz na tydzień. Poza kąpielą całkowitą zaleca się stosowanie innych środków kosmetycznych, np. mydło z czarnego błota lub siarkowe, szampon z dodatkiem czarnego błota. Idealnym środkiem terapeutycznym w przypadku chorób skórnych jest linia kosmetyków terapeutycznych Dr Kremer, przygotowana specjalnie aby ulżyć w dolegliwościach skóry.

Łuszczycy nie należy się bać, choć jest to choroba przewlekła trwająca na ogół przez całe życie. Dzięki starannemu postępowaniu można przez wiele miesięcy a nawet lat uniknąć jej nawrotów. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.


Jak zaczyna się łuszczyca?

Image

Zdrowa skóra odradza się około 30 dni. Tyle czasu zwykle upływa, zanim komórki przesuną się z podstawnej warstwy skóry na jej powierzchnię. Łuszczyca jest chorobą polegającą na tym, że z niewiadomego powodu produkcja komórek warstwy podstawnej skóry w pewnych miejscach staje się nienormalnie szybka. Komórki osiągają wtedy powierzchnię skóry, nie po 30 lecz po 3 dniach, po czym szybko obumierają, a skóra w tym miejscu intensywnie rogowacieje. U dzieci i młodzieży bodźcami powodującymi nasilenie zmian chorobowych są przede wszystkim infekcje (grypa, angina, zapalenie oskrzeli). U wielu dorosłych objawy łuszczycy nasilają się pod wpływem stresów, a także zażywanych leków np. betablokerów. Często zmiany łuszczycowe pojawiają się także po urazach i zranieniach skóry lub po zabiegach operacyjnych, a więc w wyniku zaburzeń homeostazy organizmu. Sprzyjają im także wahnięcia hormonalne, np. u niektórych kobiet objawy łuszczycy podczas ciąży niemal całkowicie ustępują, u innych zaś bardzo się nasilają. Na przebieg tej choroby niekorzystny wpływ może mieć również dieta. Na przykład kwas arachidonowy nasila reakcje zapalne i zaostrza zmiany na skórze w przebiegu łuszczycy. Wielopokoleniowe doświadczenia oparte na niekonwencjonalnej terapii łuszczycy, stosowania naturalnych substancji leczniczych, mimo, iż nie ma zwykle silnej podbudowy naukowej, wydaje się często zbliżać, do upragnionego optimum.

Image

Pacjenci chorzy na łuszczycę mają trzykrotnie zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca, tak wykazały nowe badania. Naukowcy spekulują, że ogólnoustrojowe zapalenie osłabia układ sercowo-naczyniowy, zwiększając tym samym problemy z sercem.

Najnowsze badania amerykańskich naukowców sugerują, że styl życia, czynniki takie jak: stres i palenie wpływa ujemnie na genetyczną mutację. U wielu ludzi istnieje błędne przekonanie o łuszczycy, że to tylko choroba skóry, a to jest bardziej skomplikowane zagadnienie; łuszczyca może powodować uszkodzenie innych części ciała poniżej powierzchni, takich jak stawy (tak wypowiada się Liz Rog z Narodowej Fundacji Chorób Łuszczycy w Portland, Oregon, USA,) Specjalny rodzaj komórek układu immunologicznego znanych jako TH1 aktywnych w łuszczycy zauważono także w stanach naczyń krwionośnych serca. Naukowcy ostrzegają i proponują zdrowe jedzenie i rzucenie palenia.

„Nie chcemy straszyć pacjentów
ale jest to bardzo ważne.”

Image

Dokuczliwe objawy łuszczycy mogą się zaostrzyć podczas przyjmowania niektórych leków; głównie przeciwbólowych i przeciwmalarycznych. Choroba często nasila się podczas stosowania diety obfitującej w białko, natomiast ubogiej w błonnik.

Łuszczyca bardzo rzadko występuje u dzieci. Pierwsze zmiany skórne najwcześniej ujawniają się w wieku kilkunastu lat. Możliwe, że wpływ na tą chorobę mają zjawiska związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie w okresie dojrzewania. Najczęściej zmiany łuszczycowe pojawiają się w późniejszym wieku gdy w organizmie nastąpiło osłabienie prawidłowej pracy niektórych organów. Dotyczy to przede wszystkim wątroby, nerek, jelit i płuc. Organy te mają ważne zadanie oczyszczania organizmu. I jeśli ta funkcja zostanie osłabiona to stężenie toksyn osiągnie taki poziom, że organizm będzie musiał usuwać toksyny w inny sposób. U pewnych osób złogi gromadzą się w organach ciała np, w stawach, u innych w największym organie ciała jakim jest skóra.

A ona posiada mechanizm obronny przed toksynami w postaci intensywnego złuszczania. Do źródeł toksyn należą choroby a szczególnie stany zapalne. Nawet minimalne ognisko zapalne jakim jest zainfekowany korzeń zęba nie dający żadnych widocznych objawów może być źródłem toksyn. I nawet nie chodzi o masę takich toksyn ale o odczyn alergiczny jaki toksyny mogą wywoływać. Pierwszą czynnością jaką chory powinien wykonać to wyleczyć zęby. Należy zrobić prześwietlenie górnej i dolnej szczęki i dokładnie sprawdzić czy nie ma gdzieś stanów zapalnych przy korzeniach lub czy znajdują się ułamki korzeni zębów usuniętych wiele lat wcześniej. I nawet gdy brak zewnętrznych objawów stanów zapalnych w jamie ustnej warto płukać ją środkami antyseptycznymi. Stany zapalne to podstawowa przyczyna łuszczycy. Również wieloletnia zła dieta może doprowadzić do osłabienia organizmu. Literatura związana z Edgarem Cayce, amerykańskim wizjonerem, podaje jako jedną z przyczyn łuszczycy, ścienienie ścianek jelit i dwunastnicy.

Według tych informacji pocienione jelita słabo chronią przed ponownym wchłanianiem toksyn z treści pokarmowej. Medycyna zna kilka sposobów na osłabienie zmian łuszczycowych skóry choć sama choroba traktowana jest jako nieuleczalna i stosuje się leki i zabiegi zachowawcze. Choroba ma częste nawroty i gdy chory uważa, że nic mu już nie grozi pojawia się ponownie. Jest swoistym ostrzeżeniem o złym stanie organizmu lub pojawieniu się choroby układu pokarmowego i innych części organizmu. Nawet drobny stan zapalny zęba może wywołać nowe wykwity. Podobnie jest np. z kawą. Wykwity pojawiają się jednak po pewnym czasie i nie zawsze są kojarzone z dietą lub stanami zapalnymi.

Image

--------------------------

Image

Aby wyleczyć łuszczycę należy doprowadzić do bardzo dobrego funkcjonowania organizmu. A także przywrócić doskonałą funkcje nerek. Dobra filtracja krwi przez nerki to pewny sukces w zwalczaniu choroby.

Można tego dokonać poprzez:

1. Ograniczenie do minimum używek.
2. Wyleczenie stanów zapalnych.
3. Stosowanie odpowiednich ziół.
4. Unikanie stresów.
5. Zmianę diety.


Zioła:

Image

Są podstawą regeneracji i odtrucia organizmu. Istnieje wiele ziół usuwających toksyny. Jednak ich prawidłowa kompozycja jest niezwykle trudna do realizacji. Musi oddziaływać na kilka różnych organów równocześnie i nie zaburzać prawidłowej pracy organizmu, który u osób chorych na łuszczycę jest już i tak niezwykle czuły i czasami substancje, mające leczyć mogą powodować zaostrzenie choroby. Dlatego lepszy skutek przynoszą słabe napary, tzn. płaska łyżeczka od herbaty na 1/2 litra wrzątku. Parzenie należy przeprowadzać przez kilkanaście godzin w dobrym termosie. Jest to zgodne z filozofią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, która twierdzi - na choroby głęboko ukryte w organizmie zioła parzy się długo. A że toksyny ukryte są głęboko w tkankach ciała, zioła w przypadku łuszczycy parzymy długo. Osoby drobne powinny wypijać takiego naparu 0,5-1,0 litra dziennie. Cięższe nawet 2 litry. Napar pić małymi porcjami w ciągu dnia. Duża ilość płynu potrzebna jest do skutecznego odtrucia organizmu przez układ moczowy. Napar pobudza do pracy także inne organy - wątrobę, skórę. Wykazuje również działanie aseptyczne i tonizujące. W przypadku chorych cierpiących na nerki potrzebna jest konsultacja z lekarzem.


Najlepsza receptura ziołowa składa się tylko z paru ziół:
Image
Rzewień

Rzewienia, liści brzozy, skrzypu, perzu, fasoli, akacji.

Zioła mieszamy w identycznych ilościach i mielimy. Najlepiej dokonać tego w ręcznym młynku lub w młynku żarnowym elektrycznym do kawy. Młynki wirnikowe niszczą trochę
zioła ale można je użyć. Mielenie pozwoli lepiej wykorzystać właściwości lecznicze choć zadziałają i nie mielone. Mieszankę parzy się w termosie przez kilka -kilkanaście godzin. Na litr wody używamy płaską łyżeczkę od herbaty proszku. Mieszanka jest doskonała. Nie dopuszcza do zaparć, które są podstawową przyczyną łuszczycy. Oczyszcza także organizm z toksyn. Funkcja rzewienia w tym zestawie jest najważniejsza. Jako zioło dodatkowe poleca się janowiec, który może być stosowany jednak w małych ilościach.

Balsam do smarowania zmian:

Maści kortyzonowe stosowane długo mogą być szkodliwe. Na początkowym etapie kuracji można dodatkowo zażywać witamine A, E i B-complex.


Dieta:
Image

Według Chińczyków, naturalne zdrowie istnieje tylko do ok. 15. roku życia. Później organizm zaczyna się starzeć. I my poprzez niefrasobliwe zachowanie proces ten wspomagamy. Podstawową funkcją organizmu jest wchłanianie i wydalanie. To co przyswajamy ma ogromne znaczenie dla zdrowia i przedłużenia młodości. Inaczej mówiąc, prawidłowe pożywienie i czyste powietrze to podstawowe czynniki opóźniające proces starzenia. O czystym powietrzu napisano tomy dokumentów a o różnych dietach następne tomy. W informacjach bardzo mało miejsca poświęca się bilansowi kwasowo-zasadowemu. Organizm dąży do optymalnego, z punktu widzenia prawidłowości procesów biologicznych, stanu pH ustroju. Optymalnym wskaźnikiem pH dla całego organizmu jest pH 7,2. Jest to odczyn alkaliczny.

Aby taki odczyn pH uzyskać i go utrzymać musimy stosować odpowiednią dietę - alkalizującą. Przeważnie u ludzi badanych w większości wskaźnik pH oscyluje w okolicach 6,2 - 6,5 co oznacza silne zakwaszenie organizmu rzadko dochodzi do 7 pH. Przyczyną jest zła dieta. Spożywanie zakwaszających pokarmów a szczególnie skrobi i mięsa prowadzi do takiego stanu organizmu i ostatecznie do chorób. Kwaśne środowisko w organiżmie człowieka osłabia funkcje życiowe i sprzyja rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów. Gdy zakwaszenie jest długotrwałe to obniża się wydolność organizmu, skóra takiego człowieka jest blada ze skłonnością do pryszczy i plam. Jest przyśpieszone starzenie. Oczywiście zdarzają się osoby o doskonałych mechanizmach regulacyjnych i nawet zła dieta wydaje się im służyć. Ale wszystko jest do czasu. Pierwszą oznaką długotrwałego zakwaszenia ciała jest u mężczyzn osłabienie popędu płciowego. Obroną przed nadmiernym zakwaszeniem jest - ciężka praca fizyczna lub treningi sportowe. Powodują one odczyn alkaliczny ale równocześnie mają również negatywne skutki.

Jak w przypadku większości chorób dieta ma decydujący wpływ na powstanie i rozwój choroby. W przypadku łuszczycy dieta była trudna do ustalenia, gdyż pokarmy dla wielu
osób zupełnie nieszkodliwe u części populacji stają się źródłem choroby. Gdyby jeszcze podejrzany o chorobę pokarm działał na organizm tak jak alergen - intensywnie, problem byłby znacznie prostszy. Przy pomocy testu uczuleniowego szybko byłyby wyeliminowane szkodliwe pokarmy. Dopiero długoletnia obserwacja pozwala ustalić listę szkodliwych pokarmów odpowiedzialnych za łuszczycę i prawdopodobnie za wiele innych chorób.

Kawa:
Image

Spalone ziarna kawy zawierające kofeinę oraz mnóstwo spalonych elementów organicznych. Kawa palona zawiera ogromne ilości toksyn szkodzących wątrobie i dostające się do krwi, co przy osłabionej pracy nerek objawia się zaostrzeniem choroby.

Mleko:
Image

Z produktów mlecznych można jeść tylko - masło, śmietanę, sery twarde (tzw. sery żółte) reszta powinna być maksymalnie ograniczona. Zakaz obejmuje mleko surowe i gotowane, ser biały, jogurty, kefir, mleko zsiadłe i w proszku, lody, zupy mleczne, budynie i inne. Jeśli zakaz picia kawy jest zrozumiały, to zakaz spożywania mleka jest zaskakujący. Jeden z najczęściej polecanych przez dietetyków pokarm może być szkodliwy? Łuszczyca jest tak tajemniczą chorobą, że tak zaskakująca wiadomość nie powinna nikogo dziwić. Prawdopodobnie pewne składniki mleka nie są do końca strawione i zatruwają organizm lub działają alergicznie.

Skrobia:
Image

Jest główny podejrzany, musi być ograniczona we wszystkich postaciach - ponownie zaskakująca wskazówka, lecz ma pewne uzasadnienie. Skrobia działa silnie zakwaszająco na organizm a taki stan jest szkodliwy. Skrobia spożywana w dużych ilościach jest główną przyczyną zakwaszenia. Do produktów skrobiowych należą: mąka i jej produkty - chleb, inne pieczywo, makarony, ciasta, ziemniaki, kasze, ryż, kukurydza i ogólnie produkty zawierające gluten. Prawdopodobnie działa on alergicznie i pewnym rozwiązaniem jest dieta bezglutenowa. Ograniczenia dotyczą także produktów z pełnego przemiału. Natomiast zaleca się kaszę jaglaną o dużej zawartości białka i soli mineralnych.

Tłuszcze i białko zwierzęce:
Image

Typowe ograniczenia dla współczesnej dietetyki ograniczającej nadmierne spożywanie mięsa. Z produktów tego typu polecić można kurczaki, ryby i owoce morza.

Potrawy smażone:

Produkty rozkładu powstające przy podgrzaniu oleju, masła i innych do wysokiej temperatury są bardzo szkodliwe i dlatego chorzy na łuszczycę powinni unikać smażonych potraw. Zamiast smażenia należy stosować gotowanie i pieczenie bez tłuszczu.

Cukier:
Image

Należy ograniczyć, gdyż zawiera puste kalorie i zakwasza organizm.

Ocet:
Image

Zastąpić sokiem z cytryny.


Prawidłowa dieta:

To dieta alkalizująca. Oznacza to spożywanie głównie warzyw i owoców. Białko roślinne i zwierzęce powinno być tylko dodatkiem.

Warzywa:
Image

Wszystkie rodzaje i w każdej postaci z wyłączeniem ziemniaków. Tradycyjna dieta opiera się o pieczywo i ziemniaki. Większość potraw w polskiej kuchni komponuje się z tych produktów. Można je zastąpić kaszą jaglaną lub gotowanymi lub pieczonymi warzywami korzeniowymi. Przewagę w diecie powinny mieć warzywa liściaste.

Owoce:
Image
Traktować je należy jako drugi według masy produkt. Nie ma specjalnych zaleceń. Banany zawierające dużą ilość skrobi należy jednak ograniczyć.

Białko roślinne:
Image
Fasola, groch, soja (uwaga! obniża potencję), orzechy, słonecznik, dynię, sezam itp.

Białko zwierzęce:
Image
Kurczaki, ryby, owoce morza, króliki, jagnięcina.

Oleje:
Image
Stosować oleje tłoczone na zimno w procesie bez używania temperatury. Najlepiej kupić kilka rodzajów i zmieszać. Uzyskana mieszanka zawiera wszystkie bardzo ważne nienasycone kwasy tłuszczowe. Używamy jej jak doskonały olej sałatkowy, ale do potraw dodajemy już po obróbce termicznej.

Optymalna dieta powinna składać się z 35% warzyw, 25% owoców, 18% białka, 10% tłuszczy, 12% węglowodanów (skrobia) i dodatków jak otręby, przyprawy i inne. Podane wielkości proszę traktować jako orientacyjne i dotyczą wagi produktów przygotowanych do spożycia.


Do potraw należy używać ziół i przypraw:
Image

Ostrożnie z ostrymi. Ważnym elementem diety powinny być otręby, ale dodawane do potraw w umiarkowanej ilości. Przedstawiona dieta doprowadza organizm do odczynu alkalicznego. Jest lekko strawna i oczyszczająca organizm. Dieta ta odmładza i daje dużo wigoru.


TECHNIKA JEDZENIA:
Image
O tym kiedy i jak często jeść:

Ilość pożywienia jak i częstotliwość posiłków to indywidualny problem. Rozbieżności mogą być ogromne. Jedni muszą jeść kilka razy dziennie, a inni zadawalają się jednym posiłkiem. Generalnie można stwierdzić, że podstawowy posiłek raczej powinien przypadać na środek dnia a śniadanie powinno być stosunkowo lekkie i najlepiej gdy zawiera dużo mikroelementów i witamin. Dlaczego? Organizm rano po okresie snu musi mieć trochę czasu na rozkręcenie się. A dobry start zapewniają właśnie mikroelementy i witaminy. A więc na śniadanie najlepiej zjeść warzywa, owoce, ser twardy ewentualnie z odrobiną kaszy jaglanej. Wszystkie sałatki bardzo wskazane. Rano zakazane jest obciążanie żołądka ciężkimi potrawami. Zalecaną często owsiankę na mleku lepiej unikać. Podobnie jajka na twardo i wędliny. W chłodne i mroźne dni dopuszczalne jest jedzenie skrobi - razowej. Posiłki spożywane po godzinie 17-18 mogą być przyczyną kłopotów gastrycznych gdyż organizm wieczorem jest już nastawiony na regeneracje i wypoczynek. Duże ilości pokarmu mogą mu szkodzić. Może to powodować zaostrzenie choroby.

Dieta optymalna:
Image
Modna ostatnio dieta optymalna polegająca na zastąpieniu skrobi tłuszczem zwierzęcym wymaga osobnego omówienia. Jej zaletą jest zmniejszenie zakwaszenia organizmu gdyż ta sama ilość kalorii uzyskanych z tłuszczu zamiast ze skrobi mniej zakwasza organizm. Jednak taki system powoduje zatrucie organizmu resztkami trawiennymi pochodzenia zwierzęcego. W przypadku łuszczycy i innych chorób dieta mało wskazana.


NATURALNE LECZENIE

Noni juice:
Image
Z powodzeniem jest stosowany do leczenia chorób skóry, np; łuszczycy, trądziku, grzybic, gronkowca złocistego, róży, półpaśca, oparzeń. Noni juice wspiera funkcjonowanie gruczołów nadnerczy w okresie wytężonego wysiłku, stymuluje produkcję interferonu i wzmacnia działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne białych krwinek. Noni jest odpowiedzialny za działanie naprawcze genetycznych kodów w komórkach. Magazynuje się w wątrobie i w razie potrzeby zamienia się w kseroninę. Cennym magazynem kseroniny jest skóra. Skóra ciągle potrzebuje kseroniny, ponieważ ciągle się złuszcza i odbudowuje. Kseronina pomaga w tworzeniu kolagenu, który odpowiednio nawilża skórę. Szybkie oznaki starzenia się są przyczyną złego nawilżenia skóry. Dobrze jest nawilżyć skórę dobrym balsamem albo oliwką, nawet kilka razy dziennie.

Evening Primrose Oil:
Image
Olejek z wiesiołka (....) doskonale regeneruje skórę, można go stosować do użytku zewnętrznego.

Olejek Pichtowy:
Image
Z jodły syberyjskiej, dostarcza olejek eteryczny pichtowy, który jest ruchliwą cieczą o silnym balsamiczno-cytynowo-miętowym zapachu i terpentynowo-gorzkawym smaku, barwy żółtawo-zielonkawej lub cieczą bezbarwną. Olejek pichtowy działa immunostymulująco (pobudza układ odpornościowy ustroju), Wykazuje silny wpływ przeciwgrzybiczy, przeciwroztoczowy (zabija roztocze pasożytujące na skórze), w tym także nużeńca Demodex; do zwalczania roztoczy w skórze polecamy zmieszać olejek pichtowy z olejkiem sandałowym w proporcji 1:1 – skórę zakażoną smarować 4 razy dziennie. Odświeża skórę i oddech.

Olejek pichtowy działa przeciwłuszczycowo, przeciwtrądzikowo, zapobiega wypadaniu włosów, likwiduje łupież skóry owłosionej i pokrzywkę. Można stosować w leczeniu wyprysków u dzieci pod warunkiem, że dziecko nie jest uczulone na ten olejek.

Stosowany do wcierań przeciwłuszczycowych i przeciwtrądzikowych: 10 ml olejku pichtowego na 5 ml tranu ciekłego, oleju rycynowego, olejku migdałowego lub oleju winogronowego.

Vilcacora – koci pazur:
Image
Środek wspomagający przy leczeniu łuszczycy, łojotoku, wspomaga leczenie ran, utrudnia podział złośliwych komórek (nowotwory).

Zielona Herbata:
Image
Metoda nakładania papki z zielonej herbaty – liściastej; zalać wrzątkiem kilka łyżeczek zielonej herbaty( nie z torebki), przykryć i wystudzić. Następnie odcedzić i przyłożyć na chore miejsce samą papkę z liści herbaty. Głowę przykryć np, ręcznikiem, trzymać dłuższy czas, naawet kilka godzin w zależności od stanu chorej skóry. Po umyciu głowy chore miejsca posmarować np, oliwą z oliwek.

Liście brzozy:
Image
Zebrać świeże liście brzozy, wysuszyć i zmieszać ze słomą. Myć chore miejsca.


Wspomagające leczenie:

Omega 3:
Image
Budulec dla każdej komórki w organizmie – stanowi jakość błony komórkowej co ma ogromne znaczenie w przypadku chorób nowotworowych, w chorobach serca i naczyń krwionośnych, w chorobach reumatycznych.

Witamina C:
Image
Niedobór powoduje spadek liczby limfocytów T, na których opiera się działanie układu immunologicznego. Najlepszym źródłem wit. C jest sok z żurawin, sok z cytryn, czarne porzeczki...

Witamina E:
Image
Antyoksydant regenerujący komórki. Pomocne przy leczeniu łuszczycy okazało się wprowadzenie pochodnych witaminy D3, które mają korzystny wpływ na dojrzewanie komórek naskórka. Dzięki temu możliwe jest skracanie okresu objawowego.

Image
Jeśli zapchane toksynami są nerki i wątroba to skóra przejmuje częściowo funkcje oczyszczania organizmu - stąd wysypki, pokrzywki, trądziki, łuszczyce itp. Reakcja alergiczna jest po prostu reakcją obronną organizmu. Aby leczyć łuszczycę należy oczyścić cały organizm, smarowanie skórnych objawów nie wyleczy tej choroby. Będą tylko chwilowe ulgi. Nieoczyszczony organizm ponownie się odezwie.
Dlaczego narodziłem się demonem? Cóż innego mogło powstać z umysłu, który mnie stworzył? Jestem zarówno jego optymizmem i pesymizmem, spokojem i szaleństwem, powodzeniem i porażką, miłością i nienawiścią, porządkiem i chaosem - jestem jego demonem...
Awatar użytkownika
Master of Chaoss
Administrator
Administrator
 
Posty: 176
Rejestracja: 12 Sty 2010, 19:02
Miejscowość: Połczyn Zdrój - Rugby

Re: ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Postprzez BT37 » 12 Mar 2010, 17:39

O łuszczycy się słyszy. To jest choroba popularna w mediach i reklamach ale tak naprawdę niewielu z nas może poszczycić się wiedzą na czym ona naprawdę polega. Dodatkowo choroba ta owiana jest tajemnicą również dla specjalistów w jej zakresie ponieważ nie odkryto jeszcze do końca wszystkich mechanizmów nią rządzących. Jednak mimo iż nie wiemy wszystkiego to wiemy dość dużo by wam dzisiaj o tym opowiedzieć.

Na czym polega łuszczyca?
Zdrowy naskórek człowieka złuszcza się warstwa po warstwie a od spodu powstają nowe komórki. Proces ten jest naturalny i konieczny do utrzymania ciągłości bariery jaką jest skóra. Dodatkowo prawidłowość tych przemian odpowiada za wygląd naszej skóry. U ludzi starszych nowe komórki powstają wolniej dlatego powierzchnia ciała jest trochę mniej miła dla oczu. Komórki naskórka przechodząc przez kolejne warstwy, wypychane przez nowo powstałe ku zewnętrznej stronie, zmieniają się w środku. Zmiany te polegają na wypełnieniu wnętrza komórki naskórka zwanej keratynocytem przez specjalne białka. Białka te odpowiedzialne są za to, że keratynocyt staje się twardy, wytrzymały oraz nie rozpada się po śmierci. Ten proces wymaga czasu. U osoby chorej na łuszczycę w pewnych obszarach skóry komórki dzielą się jak oszalałe i bardzo szybko wypychają niedojrzałe jeszcze keratynocyty ku powierzchni naskórka. Te ostatnie docierają tam za szybko i nie są gotowe do pełnienia swoich funkcji, wyglądają brzydko i znacznie łatwiej się złuszczają pod naporem nowych komórek z dołu.

Jak wyglądają zmiany łuszczycowe?
Zmiany łuszczycowe mogą znajdować się w różnych miejscach w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Również ich wygląd zmienia się w czasie. Pierwsze zmiany pojawiają się najczęściej w okolicach łokci, kolan lub na skórze głowy a czasem gładkiej nieowłosionej skórze (np. pleców w okolicy ?krzyża?). Mają postać początkowo małych czerwonych grudek, które po zadrapaniu łatwo krwawią a na ich szczycie można zobaczyć srebrno-biały złuszczony naskórek. Później zmiany zlewają się tworząc płaskie wyniosłe obszary pokryte tak zwaną łuską czyli bardzo grubym nieprawidłowo złuszczonym naskórkiem na czerwonym lub różowym podłożu. Mają kształt najczęściej zbliżony do okrągłego lub owalnego. Te zmiany nie są niebezpieczne ale bardzo uciążliwe. Po pierwsze wyglądają dość brzydko (łatwo je pomylić np. z grzybicą) dodatkowo czasem swędzą i są ogólnie irytujące. Jednak nie bolą i nie powodują żadnych groźnych powikłań o ile są ograniczone (nie zajmują dużych obszarów lub całej skóry) i nie występują krostki.

Nie można się zarazić
Łuszczycy nie powoduje żaden wirus, bakteria, grzyb czy inny czynnik zakaźny. Dlatego tą chorobą nie można się zarazić nawet dotykając długo zmian, pływając z chorą osobą w jednym basenie czy korzystając z tego samego ręcznika. Chorobę wywołuje organizm zupełnie sam. Każdy z nas wyposażony jest w system odpornościowy (immunologiczny), którego zadaniem jest zwalczać wszelkie patogeny (wirusy, bakterie, grzyby). Jednak czasem system ten wyposażony w dość potężne narzędzia destrukcji (komórki T, przeciwciała, komórki Natural Killers) błędnie rozpoznaje kto jest przyjacielem a kto wrogiem i atakuje własne komórki. Jest wiele takich chorób zwanych autoimmunologicznymi (lub autoagresyjnymi) i łuszczyca do nich należy. Niestety ludzie nie odkryli jeszcze dlaczego tak się dzieje ale istnieje pewna predyspozycja genetyczna a łuszczycę można odziedziczyć.

Oparzenie bez ognia
Łuszczyca zwykle przez wiele lat przebiega bardzo łagodnie. Zmiany są niewielkie i nie powodują większych problemów poza estetycznymi. Jednak czasem łuszczyca może przejść w cięższe postacie a u niektórych pacjentów od takiej postaci zaczyna się choroba. Jednym z najcięższych możliwych scenariuszy jest przejście zmian w erytrodermię (lac. Cała skóra czerwona) oznacza to, że 90% lub więcej powierzchni skóry zostało zajęte patologicznym rogowaceniem. W takiej sytuacji łuszczyca stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Można by spytać dlaczego niewinne zmiany gdy pokryją większą część skóry stają się groźne? Odpowiedź jest prosta i brutalna. Z punktu widzenia organizmu zmieniona łuszczycowo skóra nie różni się od oparzenia 2 lub 3 stopnia. A człowiek z poparzoną całą skórą traci ogromne ilości wody i elektrolitów co może skutkować nawet zatrzymaniem akcji serca.
Drugi groźny stan to tak zwana łuszczyca krostkową. Wśród zmian łuszczycowych pojawiają się krostki a w narządach wewnętrznych zaczynają gromadzić się produkty uboczne walki jaką toczy układ immunologiczny (odpornościowy) ze zdrową skórą. Produktami tych procesów są kompleksy immunologiczne (połączenie antygen-przeciwciało), które wraz z krwią podróżują po całym ciele i odkładają się w nerkach, wątrobie, płucach powodując zniszczenie tych organów.

Jak leczymy łuszczycę.
Łuszczycy nie można całkiem wyleczyć pomimo, że sztab naukowców wciąż pracuje nad nowymi lekami. Dostępne dzisiaj terapie są jednak bardzo skuteczne w indukowaniu wieloletnich remisji (całkowity zanik objawów) i dobrej kontroli choroby (niedopuszczenie do przejścia w groźne dla życia postacie).
Podstawą jest leczenie miejscowe w dwóch fazach: pierwsza to złuszczanie za pomocą maści i szamponów z kwasem salicylowym a druga to leczenie maściami sterydowymi. Również wystawianie zmian na słońce pomaga w ich zredukowaniu.
Jednak na dzień dzisiejszy leczenie to jest rozwinięte o różne nowoczesne leki i zabiegi jak np. PUVA czyli naświetlanie odpowiednim promieniowaniem i podawaniem leków fotouczulających(imitacja opalania). Każdy chory z łuszczycą powinien być prowadzony przez specjalistę dermatologa.
" Wyrokiem losu z ludżmi się bratamy; Nikt nie podąża sam. Cokolwiek w życiu innym damy, zwraca się zawsze nam. " Edwin Markham
Awatar użytkownika
BT37
Administrator
Administrator
 
Posty: 1012
Rejestracja: 08 Sty 2010, 00:19

Re: ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Postprzez BT37 » 30 Mar 2010, 15:42

1. Łuszczyca wysiękowa – psoriasis exsudativa – dominuje stan zapalny i wysięk, występuje w okolicach skóry intensywnie wydzielającej pot (pachwiny, okolice odbytu, narządy płciowe, pachy).

Image

Psoriasis - podłoże wysiękowe


2. Łuszczyca krostkowa – psoriasis pustulosa – krostki są wyniosłe, ze zmianami martwiczymi naskórka; często w trakcie masowego pojawu krostek występuje gorączka. Hormony sterydowe, w tym środki antykoncepcyjne, a także wszelkie leki immunosupresyjne inicjują łuszczycę krostkową lub sprzyjają przejściu innych form łuszczycy w odmianę krostkową. Dotyczy głownie fałd skórnych, zmiany ulegają fuzji.

Image

Psoriasis – zmiany krostkowe na podłożu zapalnym


3. Łuszczyca brodawkująca – psoriasis verrucosa – grudki wyniosłe, na powierzchni nierówne, pokryte łuszczącymi się brodawkami; zlokalizowana często na kończynach dolnych.
4. Łuszczyca brudźcowa – psoriasis rupioides – krostki i łuseczki są wilgotne w dotyku (sączące).
5. Łuszczyca stawowa = łuszczycowe zapalenie stawów /psoriatic arthropathy – psoriasis arthropatica seu arthritis psoriatica – zmiany zapalne i złuszczeniowe dotyczą nie tylko skóry, ale również stawów, najczęściej dłoni i stóp i stawy krzyżowo-biodrowe. W tej chorobie brak czynnika rheumatoidalnego. Dotyczy na ogół mężczyzn. Może pojawić się w każdym wieku. Choroba rozwija się szybko i nagle. Dotyczy wielu stawów, sporadycznie jednego. Chorobie towarzyszy często zapalenie tęczówki i amyloidoza (skrobiawica). Objawami są obrzęki, stan zapalny stawów, silny ból stawów przy ucisku, ograniczenie ruchomości, zmiany martwicze (nadżerki) w stawach, syndesmofity i skostnienia łękotek, zmiany zwyrodnieniowe.
6. Łuszczyca błon śluzowych – psoriasis inversa – grudki zapalne, łuszczycowe i martwicze występują na błonach śluzowych.
7. Łuszczyca zadawniona – psoriasis inverterata – postać uogólniona, nieleczona lub źle leczona, zmiany skórne obszerne, pozlewane, żółtawe, na wyniosłych grudkach zapalnych, oporna na leczenie.


Psoriasis – zmiany rozległe
1. 8. Łuszczyca uogólniona ostrozapalna – erythrodermia psoriatica – objawy skórne dalece posunięte, oporne na leczenie, spowodowane brakiem leczenia innych odmian łuszczycy lub niewłaściwym leczeniem, spadkiem odporności organizmu oraz ciężkimi zakażeniami bakteryjnymi lub grzybiczymi (towarzyszącymi łuszczycy). Pojawienie masowe wykwitów poprzedzone jest gorączką. Choroba niekiedy powoduje niewydolność i zwyrodnienie nerek, stan zapalny stawów, uszkodzenie wątroby na skutek rozwoju skrobiawicy.


Psoriasis - podłoże wysiękowe
2. Łuszczyca krostkowa – psoriasis pustulosa – krostki są wyniosłe, ze zmianami martwiczymi naskórka; często w trakcie masowego pojawu krostek występuje gorączka. Hormony sterydowe, w tym środki antykoncepcyjne, a także wszelkie leki immunosupresyjne inicjują łuszczycę krostkową lub sprzyjają przejściu innych form łuszczycy w odmianę krostkową. Dotyczy głownie fałd skórnych, zmiany ulegają fuzji.


Psoriasis – zmiany krostkowe na podłożu zapalnym
3. Łuszczyca brodawkująca – psoriasis verrucosa – grudki wyniosłe, na powierzchni nierówne, pokryte łuszczącymi się brodawkami; zlokalizowana często na kończynach dolnych.
4. Łuszczyca brudźcowa – psoriasis rupioides – krostki i łuseczki są wilgotne w dotyku (sączące).
5. Łuszczyca stawowa = łuszczycowe zapalenie stawów /psoriatic arthropathy – psoriasis arthropatica seu arthritis psoriatica – zmiany zapalne i złuszczeniowe dotyczą nie tylko skóry, ale również stawów, najczęściej dłoni i stóp i stawy krzyżowo-biodrowe. W tej chorobie brak czynnika rheumatoidalnego. Dotyczy na ogół mężczyzn. Może pojawić się w każdym wieku. Choroba rozwija się szybko i nagle. Dotyczy wielu stawów, sporadycznie jednego. Chorobie towarzyszy często zapalenie tęczówki i amyloidoza (skrobiawica). Objawami są obrzęki, stan zapalny stawów, silny ból stawów przy ucisku, ograniczenie ruchomości, zmiany martwicze (nadżerki) w stawach, syndesmofity i skostnienia łękotek, zmiany zwyrodnieniowe.
6. Łuszczyca błon śluzowych – psoriasis inversa – grudki zapalne, łuszczycowe i martwicze występują na błonach śluzowych.
7. Łuszczyca zadawniona – psoriasis inverterata – postać uogólniona, nieleczona lub źle leczona, zmiany skórne obszerne, pozlewane, żółtawe, na wyniosłych grudkach zapalnych, oporna na leczenie.


Image
Psoriasis – zmiany rozległe


8. Łuszczyca uogólniona ostrozapalna – erythrodermia psoriatica – objawy skórne dalece posunięte, oporne na leczenie, spowodowane brakiem leczenia innych odmian łuszczycy lub niewłaściwym leczeniem, spadkiem odporności organizmu oraz ciężkimi zakażeniami bakteryjnymi lub grzybiczymi (towarzyszącymi łuszczycy). Pojawienie masowe wykwitów poprzedzone jest gorączką. Choroba niekiedy powoduje niewydolność i zwyrodnienie nerek, stan zapalny stawów, uszkodzenie wątroby na skutek rozwoju skrobiawicy.
" Wyrokiem losu z ludżmi się bratamy; Nikt nie podąża sam. Cokolwiek w życiu innym damy, zwraca się zawsze nam. " Edwin Markham
Awatar użytkownika
BT37
Administrator
Administrator
 
Posty: 1012
Rejestracja: 08 Sty 2010, 00:19

Re: ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Postprzez kaska69 » 12 Sie 2010, 22:54

Beatko, pieknie to opisałas.
Ja mam pytanie w zwiazku z łuszczyca krostkowa. Czy taka łuszczyce leczymy tymi samymi lekami co wysiekowa i plackowata? Ja mam taka sytucje ze po 3 tygodniowym pobycie na słoncu, regularnym smarowaniu masiami, nawilzaniu itp, czec łuszczycy plackowatej znikła, ale czesc przemieniła sie w kroistkowa, i nie wiem co robic? penie jest to tez zwiazane z tym ze brałam wczesniej przez okres ok 2 miesiecy silne leki przeciwbólowe i na krzepliwosc krwi.
Awatar użytkownika
kaska69
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 451
Rejestracja: 27 Sty 2010, 23:07

Re: ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Postprzez basia46 » 08 Gru 2011, 12:40

U mnie słońce działa odwrotnie najpierw wyskakują krostki wypełnione płynem które zlewają się w jedną wielką plamę co wygląda jak poparzenie,ja to łączę ze kruchością naczynek krwionośnych w skórze (tzw.kapilarów)gdy one są łamliwe i pękają skóra jest niedotleniona jak zresztą cały organizm,a z wysypami trudno sobie poradzić.
Przy kruchych naczynkach przez skórę dostają się do organizmu różne zanieczyszczenia a jak wiadomo przy łuszczycy organizm wywala toksyny na skórę i dochodzi do kumulacji toksyn wtedy nic nie działa żadne maści kremy itp.skóra jest zaogniona,boli, piecze i strasznie swędzi.Do takich wniosków doszłam ostatnio u siebie pijąc wyciąg z kasztana przez dwa miesiące uzyskałam na rok całkowitą remisje skóra wyglądała na dobrze nawilżoną,nawet bez używania jakichkolwiek balsamów których zresztą nie cierpię używać.Ale wyciąg nie zadziała jak mamy przerost drożdżaków w przewodzie pokarmowym.U mnie wysyp powoduje stres niekoniecznie silny ostatnio, a stres też osłabia naczynia krwionośne bo podczas stresu rośnie ciśnienie a jak naczynka słabe to pękają.Sterydy natomiast ścieńczają mi bardzo naskórek a przy takich problemach z naczynkami dostają się do krwiobiegu i wydaje sie że one też nie działają a napewno bardzo szkodzą na nerki i nie tylko.tyle z moich obserwacji może komuś się to przyda.
Nie wiem czy w dobrym miejscu to wpisałam jeśli nie poproszę o przeniesienie.
"Można żyć na dwa sposoby: jakby cuda nie istniały, i jakby - wszystko było cudem. Wierzę w ten drugi sposób". - A. Einstein
Awatar użytkownika
basia46
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 612
Rejestracja: 03 Gru 2011, 14:20

Re: ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Postprzez Master of Chaoss » 11 Gru 2011, 13:02

Dziekujemy za podzielenie sie swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami :) post w dobrym miejscu ;)
Dlaczego narodziłem się demonem? Cóż innego mogło powstać z umysłu, który mnie stworzył? Jestem zarówno jego optymizmem i pesymizmem, spokojem i szaleństwem, powodzeniem i porażką, miłością i nienawiścią, porządkiem i chaosem - jestem jego demonem...
Awatar użytkownika
Master of Chaoss
Administrator
Administrator
 
Posty: 176
Rejestracja: 12 Sty 2010, 19:02
Miejscowość: Połczyn Zdrój - Rugby

Re: ŁUSZCZYCA – PSORIASIS - DERMOWATE...

Postprzez vitaminka » 09 Lut 2013, 15:42

Ogólne wskazówki dotyczące zewnętrznej terapii
dermatologicznej


ZMIENIONA FUNKCJA SKÓRY JAKO BARIERY.
W przebiegu wielu
chorób skóry, takich jak łuszczyca, warstwa rogowa naskórka jest
zmieniona, co prowadzi z kolei do osłabienia funkcji skóry jako bariery
ochronnej. W takiej sytuacji przezskórne wchłanianie leków może
ulegać zwiększeniu w znacznym stopniu, co prowadzi do tego, że
standardowo stosowane leki zewnętrzne wywołują ogólnoustrojowe
reakcje toksyczne (np. hamowanie osi przysadkowo -podwzgórzowo-
-nadnerczowej może być następstwem wzmożonego przezskórnego
wchłaniania preparatów glukokortykosteroidów o dużej sile działania).

TOKSYCZNOŚĆ I MONITOROWANIE. Przewlekłe stosowanie zewnętrzne
silnie działających preparatów glukokortykosteroido wych
(np. dwuoctan difl orazonu 0,05%,- nazwa handlowa DERMOWATE, dipropionian betametazonu 0,05)
może spowodować atrofię skóry, rozstępy, teleangiektazje, plamicę
oraz wykwity trądzikowe.
Ponieważ fluorowane preparaty kortykosteroidowe
aplikowane na skórę twarzy mogą wywołać zapalenia skóry
wokół ust oraz trądzik różowaty, ich stosowanie w tej okolicy jest
przeciwwskazane.

Częstotliwość aplikacji
W przypadku niektórych leków jednorazowa aplikacja większej dawki
może być równie skuteczna, jak częstsze stosowanie leku zewnętrznego
w mniejszych dawkach. Warstwa rogowa naskórka może działać jak
rezerwuar leku, który umożliwia jego stopniowe uwalnianie i przenikanie
do żywych warstw skóry w przedłużonym czasie. Przerywana terapia
pulsowa, polegająca na leczeniu przez kilka dni lub tygodni przedzielonych
okresowymi przerwami w leczeniu, może zapobiec wystąpieniu tachyfilaksji
związanej ze stosowaniem leków. Dzieje się tak w przypadku
leczenia zewnętrznymi preparatami glukokortykosteroidowymi.


Chociaż kortykosteroidy stosowane miejscowo w pewnym stopniu wchłaniają się do krwi rzadko powodują poważne działania ogólnoustrojowe takie jak niedoczynność nadnerczy czy zespół Cushinga[1] - prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu działań niepożądanych zależy od wielkości leczonego obszaru ciała i długości leczenia[1]. Wchłanianie leku jest większe w miejscach, gdzie skóra jest cienka, zraniona lub styka się ze sobą oraz z opatrunków okluzyjnych[1]. Miejscowe działania niepożądane wywołane stosowaniem kortykosteroidów to:
rozprzestrzenienie się i zaostrzenie nieleczonego zakażenia[1]
ścieńczenie skóry (aż do jej zaniku),
zanik błon śluzowych na skutek upośledzenia syntezy kolagenu
rozstępy (praktycznie nieodwracalne)[1]
kontaktowe zapalenie skóry[1]
zapalenie skóry dookoła ust[1]
trądzik[1]
depigmentacja[1]
hipertrichoza
[1]
Z powodu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, kortykosterydy, zarówno podawane miejscowo jak i ogólnoustrojowo powinny być w miarę możliwości stosowane tylko przez krótki czas[1]. Maści i kremy powinny być rozsmarowywane cienko, tylko w miejscach, gdzie jest to konieczne, nie częściej niż dwa razy dziennie[1]. Powinno się zawsze używać najsłabszego kortykosteroidu, który kontroluje objawy

http://www.czelej.com.pl/images/file/fr ... %20r62.pdf

Z powodu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, kortykosterydy, zarówno podawane miejscowo jak i ogólnoustrojowo powinny być w miarę możliwości stosowane tylko przez krótki czas[1]. Maści i kremy powinny być rozsmarowywane cienko, tylko w miejscach, gdzie jest to konieczne, nie częściej niż dwa razy dziennie[1]. Powinno się zawsze używać najsłabszego kortykosteroidu, który kontroluje objawy

Odstawianie kortykosterydów

Tempo odstawiania leku musi być dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta, zależnie od choroby jaka była leczona, prawdopodobieństwa jej nawrotu, długości trwania terapii i innych czynników osobniczych[1]. Powinno się stopniowo zmniejszać dawkę leku u pacjentów, którzy otrzymują[1]:
40mg prednizolonu dziennie (lub odpowiednik) przez tydzień lub dłużej
powtarzające się dawki wieczorne
dowolną dawkę przez ponad 3 tygodnie
powtarzające się kilkutygodniowe serie
krótką serię w przeciągu roku po zaprzestaniu długotrwałej terapii

Stopniowe odstawienie kortykosteroidów może polegać na obniżeniu dawki w jednym kroku do poziomu fizjologicznego, czyli 7,5mg prednizolonu dziennie, a następnie powolnym zmniejszaniu dawki[1]. Podczas okresu odstawiania powinno się monitorować pierwotną chorobę, ponieważ może wystąpić jej nawrót.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kortykosteroidy
buziaczki...
Antonia
Awatar użytkownika
vitaminka
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 621
Rejestracja: 24 Wrz 2012, 18:02

Re: ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Postprzez marynarz » 11 Lut 2013, 21:32

Najważniejszy uśmiech na twarzy optymistyczne podejście :)
marynarz
 

Re: ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Postprzez vitaminka » 11 Lut 2013, 21:43

Masz 100% racji :brawo :gwiazdka9
buziaczki...
Antonia
Awatar użytkownika
vitaminka
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 621
Rejestracja: 24 Wrz 2012, 18:02

Re: ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Postprzez Amazonka » 12 Lut 2013, 00:47

vitaminka napisał(a):Masz 100% racji :brawo :gwiazdka9
Wcale nie 100%.
Błędem jest ugólnianie. Jeden lek drugiemu nierówny. A wy uogólniacie. Lek i pacjenta.
Także pacjent pacjentowi nierówny.
Ja stosowałem kortykosterydy od roku 1967, jak wielu z was jeszcze nie było na świecie. Był to Synalar, Flucinar.
Locacortenu w 1970 roku jeszcze nie było w sprzedaży. Pojawił się troszkę później ,jako Locacorten Tar i inne jego odmiany.
Polfa zrobiła Lorinden T takie trochę partactwo w stosunku do Locacorten.Na dodatek partaczyli samo wykonanie.
Często z tubki wylewał się olej. Ale działał dobrze.
Zawsze lekarze podnosili wielki wrzask na ten temat - nie za dużo, uwążaj, nie na całe ciało.
Ja zużyłem całą beczkę Lorindenu T. Kupowałem nawet po 100 opakowań.


Prawda jest inna. Na każdego to działa inaczej.
Chwalcie łąki umajone... Chwalcie z nami Panią Świata jej dłoń nasza wieniec splata
Amazonka
Biedronkowy Doradca
Biedronkowy Doradca
 
Posty: 165
Rejestracja: 22 Paź 2012, 17:43
Miejscowość: Warszawa

Następna

Wróć do Łuszczyca - Przyczyny powstania, leczenie, dieta i inne...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron