Wątroba..

Wątroba..

Postprzez BT37 » 30 Mar 2010, 23:35

Wątroba nie boli, ale potrafi nam znać o sobie, bo chociaż nie jest unerwiona to potrafi się powiększać, a wówczas odczuwamy kłucia w boku, rozpierania pod żebrami, a gdy dojdzie do tego zgaga, odbijanie, uczucie ciężaru w żołądku to możemy też mieć i kłopot z woreczkiem żółciowym.
Nasza wątroba ma cudowne zdolności do regeneracji, odtwarza swoje uszkodzone tkanki, ale i my musimy jej pomóc. Najlepsza dla naszej wątroby jest dieta lekkostrawna. Z całą pewnością nie służą nam fast - foody, smażone jedzenie i obżarstwo.
Dieta powinna być bogata w witaminę c, kwas foliowy, a także produkty bogate w białko, witaminy z grupy b, oraz gotowane i kiszone warzywa, które usprawnią trawienie. Wrogiem wątroby jest też zbyt wysoki cholesterol.
A to kilka prostych zasad, które usprawnią pracę wątroby :

- wyklucz z jadłospisu smalec i masło. Tłuszcze roślinne też jedz z umiarem, najlepiej na surowo, np oliwę. Zupy i sosy zabielaj jogurtem zamiast śmietaną.
- staraj się nie jadać dużo pieczywa, wystarczą 3 -4 kromki dziennie.
-ogranicz cukier, bo jego nadmiar sprzyja stłuszczaniu wątroby. do słodzenia używaj miodu, bo zawiera łatwo przyswajalną fruktozę.
- zadbaj, by w Twoim jadłospisie było mięso, ponieważ zawiera białko, które odbudowuje wątrobę.Ale uwaga, ma to być chude mieso np kurczaki, cielęcina, ryby.
- dużo białka znajduje się też w chudym mleku, jogurtach, twarogu. Włącz je do swojego jadłospisu.
- chociaż raz w tygodniu jadaj fasolę, soczewicę, soję. Ziarna tych roślin zawierają białko roślinne, które działa regenerująco na wątrobę.
- jedz dużo warzyw, zwłaszcza gotowanych.
- codziennie jedz owoce, ale w niezbyt dużych ilościach. Najlepsze dla wątroby są truskawki, poziomki, czarne jagody, jabłka, grejpfruty. Wyciskaj z nich soki lub rób musy.

W problemach wątrobowych możemy również mieć kłopoty z kamieniami żółciowymi. A jak ich uniknąć ?
To kilka podpowiedzi :

- Codziennie godzinę przed śniadaniem wypij szklankę gorącej wody z sokiem wyciśnietym z połowy cytryny. Nie pij na czczo ani kawy, ani mocnej herbaty.
- Jadaj pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, płatki zbożowe, grube kasze. Te produkty zawierają dużo błonnika, który wymiata cholesterol.
- Jedz warzywa i owoce ( szczególnie winogrona i grejpfruty ), a także produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe - oliwę, orzechy lub migdały- po kilka sztuk dziennie.
- Staraj się nie jeść tłustego czerwonego mięsa i wędlin ani podrobów. Zawierają one dużo ukrytego tłuszczu.
- Wyklucz ze swego jadłospisu także słodycze zawierające dużo tłuszczu, - ciastka tortowe, batony nadziewane. Unikaj też żółtek jaj i masła.

PRODUKT, KTÓRE ZREGENERUJĄ WĄTROBĘ I DROGI ŻÓŁCIOWE :


KARCZOCHY - pobudzają wydzielanie żółci, a wiec przyspieszają trawienie tłuszczów. Rozpuszczają złogi powstąjace w drogach żółciowych.
IMBIR - sproszkowany lub świeży korzeń doskonale likwiduje wzdęcia, łagodzi nudności, poprawia trawienie, oraz dba o prawidłową pracę wątroby i pęcherzyka. Herbatkę z imbiru można popijać małymi łykami cały dzień.
CYKORIA - ułatwia trawienie i ma działanie żółciopędne. Te właściwości zawdzięcza cykoria zawartej w niej goryczce. Łagodzi także dolegliwości wątrobowe, zapobiega nadkwaśności, przeciwdziała dokuczliwym zaparciom.
LUKRECJA - Zawiera substancję o nazwie glicyryzyna, która znakomicie odbudowuje wątrobę i leczy zaburzenia trawienia. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością, niektórzy lubią ją żuć, bo jest bardzo słodka.
LIŚCIE MLECZA - są doskonałe na wiosenną sałatkę, bo sok zawarty w ich młodych listkach przyspiesza trawienie, dlatego wspomaga też wątrobę. Może pomóc w rozpuszczeniu kamieni żółciowych.


ZIOŁA :

DZIURAWIEC - ma właściwości żółciopędne. Napar z niego ułatwia trawienie tłuszczów. Podobnie działa herbatka z rumianku.
KOPER WŁOSKI - zapobiega kolce wątrobowej. Napar ułatwia trawienie, działa też łagodząco przy wrzodach żołądka.
MIĘTA - łagodzi wzdęcia, reguluje trawienie, działa wiatropędnie.

Ulgę w kłopotach wątrobowych przyniesie też napar z liści czarnej porzeczki ( susz można kupić w sklepach zielarskich ). Kilka suszonych owoców czarnej porzeczki też może pomóc. Gdy przyczyną problemu z wątrobą jest alkohol może pomóc napar z jednej torebki dziurawca i jednej torebki mięty. I zrezygnuj chociaż na miesiąc z alkoholu ... :wink:


PRODUKTY< KTÓRE WSPOMAGAJĄ PRACĘ WĄTROBY :

MIGDAŁY - zawierają dużo witaminy E, która reguluje poziom cholesterolu, a co za tym idzie zapobiega tworzeniu się złogów w przewodach żółciowych.
BROKUŁY - zawierają więcej witaminy C niż pomarańcze. Doskonale więc regenerują wątrobę. Brokuły zawierają również i flawnoidy - substancje o właściwościach przeciwnowotworowych.
MARCHEW - odtruwa jelita, regeneruje komórki wątroby oraz poprawia perystaltykę jelit. Zawiera dużo beta- karotenu, który jest przetwarzany w organizmie na witaminę A, a co za tym idzie jedząc dużo marchwi nie musisz zażywać gotowych preparatów zawierających witaminę A, ponieważ jej nadmiar może odkładać się w wątrobie.
FASOLA - zawiera dużo błonnika, który usuwa nadmiar kwasów żółciowych i cholesterolu, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Jest w niej również dużo białka, które wzmacnia wątrobę.
MIÓD - doskonale zastępuje cukier. Wątroba lubi też niskosłodzone dżemy, kompoty i galaretki.

Dodatkowymi produktami w diecie wątrobowej powinny być buraki, jabłka, sok z grejpfruta, ponieważ rozpuszczają złogi w przewodach żółciowych. Pomagają też kabaczek i cukinia łagodząc stany zapalne wątroby - najlepsze są zupy kremy z tych warzyw.
" Wyrokiem losu z ludżmi się bratamy; Nikt nie podąża sam. Cokolwiek w życiu innym damy, zwraca się zawsze nam. " Edwin Markham
Awatar użytkownika
BT37
Administrator
Administrator
 
Posty: 1012
Rejestracja: 08 Sty 2010, 00:19

Re: Wątroba..

Postprzez puma » 31 Mar 2010, 01:38

o rany,jestem w szoku :shock: dwa lata temu miałam pierwszy atak woreczka żółciowego, który mylnie wzięłam za jakąś kolkę czy coś podobnego i oczywiście leczyłam się sama. po którymś ataku z kolei poszłam do lekarza i stwierdził on, że to mogą być wrzody żołądka, dał mi skierowanie na usg. badanie to wykazało kamienie w woreczku. no i w maju zeszłego roku usunięto mi woreczek. od tej pory cały czas mam uczucie rozpierania pod żebrami, jakbym miała tam balon. lekarz stwierdził, że to od złej diety, że bez woreczka gorzej się trawi i takie tam. w ogóle nie powiązał tego z wątrobą ani tym bardziej z łuszczycą. ja się mogę nie znać ale lekarz?? :o powinien chyba wysłać mnie na badania wątroby?
miły kotek
puma
Biedronkowy Wiarus
Biedronkowy Wiarus
 
Posty: 278
Rejestracja: 31 Sty 2010, 18:12

Re: Wątroba..

Postprzez puma » 31 Mar 2010, 11:28

usg miałam robione miesiąc przed zabiegiem. po przyjęciu do szpitala już mnie nie badali bo podobno szpitalne usg było zepsute :shock: po zabiegu również nie miałam żadnych badań, nie były potrzebne ani chirurgowi, ani ogólnemu :? w szpitalu trzy razy pobierali mi krew bo panie w laboratorium nie były zgodne co do mojej grupy krwi :shock: chociaż zapewniałam je, że naprawdę nie ma czynnika rh i miałam na to stosowne zaświadczonko. no, ale nasza służba zdrowia wie lepiej...
miły kotek
puma
Biedronkowy Wiarus
Biedronkowy Wiarus
 
Posty: 278
Rejestracja: 31 Sty 2010, 18:12

Re: Wątroba..

Postprzez basia46 » 11 Maj 2012, 09:30

KOPER WŁOSKI - zapobiega kolce wątrobowej. Napar ułatwia trawienie, działa też łagodząco przy wrzodach żołądka.

koperek zawiera też kumaryny podobne działanie do wyciągu z kasztana
ja go siekam na kanapki
IMBIR - sproszkowany lub świeży korzeń doskonale likwiduje wzdęcia, łagodzi nudności, poprawia trawienie, oraz dba o prawidłową pracę wątroby i pęcherzyka. Herbatkę z imbiru można popijać małymi łykami cały dzień.

działa też przeciwbakteryjnie rozgrzewa narządy wewnętrzne
"Można żyć na dwa sposoby: jakby cuda nie istniały, i jakby - wszystko było cudem. Wierzę w ten drugi sposób". - A. Einstein
Awatar użytkownika
basia46
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 612
Rejestracja: 03 Gru 2011, 14:20


Wróć do Uroda i zdrowie - porady

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron