Właściwości biochemiczne i lecznicze siarki
Spektakularna skuteczność siarki w leczeniu schorzeń reumatycznych znana jest od wieków. Powszechnie znane są sanatoryjne kuracje wodami siarczkowymi, po których pensjonariusze odczuwają znaczącą ulgę w swoich dolegliwościach, gdyż siarka stanowiąc podstawowy budulec tkanki łącznej i kolagenu, z których zbudowane są stawy wpływa na prawidłowy rozwój chrząstek stawowych, ułatwia ich regenerację i sprawne funkcjonowanie. Ponadto siarka posiada właściwości przeciwzapalne dzięki czemu łagodzi dolegliwości bólowe, usprawnia działanie stawów oraz zapobiega ponownemu nawrotowi ich dysfunkcji. Po zażyciu siarki obniża się poziom kwasu moczowego w surowicy, gdyż jest on wydalany z moczem. Ma to kluczowe znaczenie przy poprawie stanu w przypadku dny moczanowej.
Lecznicze właściwości siarki uznane są również przy leczeniu schorzeń skórnych. Dlatego też tym pierwiastkiem zainteresowali się już średniowieczni medycy, którzy dymem ze spalonej siarki okadzali osoby z problemami skórnymi. Dzisiaj wiadomo dlaczego – to jedyny minerał, który potrafi walczyć z bakteryjnymi zakażeniami na ciele. Siarka pozwala również zachować piękną cerę, lśniące włosy a także mocne i zdrowe paznokcie. Jest najlepszym panaceum na trądzik i przetłuszczanie się włosów ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza skórę i poprawia jej ukrwienie. Siarka jest również podstawowym składnikiem keratyny - białka skóry włosów i paznokci oraz kolagenu warunkującego prawidłowy ich stan, wygląd i elastyczność.
Siarka powszechnie znana jest również ze swych właściwości odtruwających. Organem detoksykującym organizm z zanieczyszczeń, toksyn i produktów ubocznych przemiany materii jest wątroba, siarka natomiast pomaga wątrobie w wykonywaniu czynności odtruwania gdyż związki zawierające siarkę mają znaczenie w mechanizmach detoksykacji, a oparta na siarce grupa SH w oddychaniu tkankowym. Związki siarki wchłaniając się mogą też redukować organiczne połączenia i na tej drodze wywierać działanie odtruwające. Ponadto reszta kwasu siarkowego zobojętnia wiele trujących związków, metabolitów, produktów rozkładu białek. Dzieje się tak również dlatego, że prawie 75 % siarki zatrzymywanej w organizmie jest utleniane do siarczanów i wydalane przede wszystkim z moczem. Ponadto część siarczanów wchodzi w połączenia ze związkami organicznymi i w ten sposób przyczynia się do detoksykacji ze związków obcych np. siarczanu nikotyny. Siarka bierze również udział w eliminacji cholesterolu, związków fenolu, sterydów, kwasów żółciowych a poprzez swój udział we wspomaganiu produkcji kwasów żółciowych przyczynia się do prawidłowego trawienia, tak aby w jego procesie powstało jak najmniej produktów ubocznych. Siarkę stosuje się również przy zatruciach metalami ciężkimi, takimi jak Hg, Pb, As, Fe. Połączenia siarczkowe w zetknięciu z nimi dają trudno rozpuszczalne połączenia w ustroju działając odtruwająco.
http://www.sufrin.pl/?akcja=aktu&idm=1& ... =5&pokaz=1