Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Dietetyk - Magdalena Kurzyp mgr farmacji. Doświadczenie i wiedzę na temat chorób skóry i wątroby oraz jak sposób odżywiania wpływa na ich przebieg zdobyła w ciągu ponad 30-to letniej pracy zawodowej. Pracowała w Zakładzie Farmacji Stosowanej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dawna Akademia Medyczna), w Instytucie Leków w Warszawie, zajmując się rejestracją leków oraz w przemyśle farmaceutycznym.

Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Postprzez Dietetykmk » 23 Gru 2017, 11:01

Amerykański lekarz, dr John Pagano, kilkadziesiąt lat swojej pracy poświęcił leczeniu dietą pacjentów cierpiących na łuszczycę, ŁZS i egzemę. Dr Pagano zauważył, że medycyna konwencjonalna ogranicza się jedynie do „zaleczania” choroby, natomiast przestrzeganie diety daje trwałe efekty.
Według dra Pagano „łuszczyca to widoczny na skórze znak, że organizm wyrzuca na zewnątrz nadmiar toksyn, które są nagromadzone wewnątrz”. Porównał jej leczenie do likwidacji góry lodowej. Z pozoru wydaje się, że jeśli odłupiemy wierzchołek, który wystaje ponad powierzchnię, to zlikwidujemy całość. Jednak góra nie znika i na powierzchni pojawia się jej następny fragment, a całość nadal pozostaje ukryta pod wodą. Góra lodowa będzie widoczna dopóty, dopóki będzie istniała jej „podwodna część”.
Podobnie jest z łuszczycą. Jeśli usuniemy to, co widać na skórze, to choroba będzie nadal trwała, a wykwity skórne będą powracały. Dlaczego tak się dzieje? Bo przyczyna choroby tkwi wewnątrz organizmu. Tam bowiem, na skutek złego odżywiania się, nagromadziły się toksyny w takich ilościach, że organizm nie jest wstanie pozbyć się ich drogą naturalną.
Jeżeli wątroba nie radzi sobie z filtracją, to toksyny kumulują się w organizmie i wówczas włącza się „system awaryjny”. Skóra, aby oddalić zagrożenie, zaczyna działać jako „dodatkowy kanał” usuwania nadmiaru toksyn. To właśnie nadmierna ilość substancji szkodliwych w skórze jest przyczyną występowania uszkodzeń jej struktury, stanów zapalnych i podrażnień.
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24

Re: Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Postprzez Szater » 23 Gru 2017, 20:12

Sorki ale po raz kolejny przychodzi mi sie nie zgodzic...to NIE DIETA JEST PRZYCZYNĄ ŁUSZCZYCY!!!....proszę poczytac,zgłebic temat...znam ludzi ,którzy całe zycie diety przestrzegali i co? nadal trawiła ich łuszczyca...gdyby to było takie proste to już dawno mozna by sie było pozbyc łuszczycy jako choroby. Łuszczyca to bardzo dziwna choroba i jedni sa dietozależni a inni nie,na jednych bardziej działa stres,na innych leki,srodowisko i...tysiac innych przyczyn...przez 50pare lat choroby i aktywnej walki z nią przerobiłam setki diet,byłam nawet karmiona dożylnie i co? łuszczyca sie trzymała ,dlatego utwierdzanie nas że jedynie dietą cos sie zmieni i...zaleczy łuszczyce to...mijanie sie z prawdą,moze ci co zieloni w temacie łykną...mnie to nie przekonuje.
Eliminacja pewnych składników może i w pewnych sytuacjach zadziała ale nie na dłuzsza mete...całe zycie na diecie???? za karę ? no błagam :o
Szater
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 565
Rejestracja: 08 Lip 2013, 10:01
Miejscowość: Zielona Góra

Re: Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Postprzez Dietetykmk » 27 Gru 2017, 17:47

Całkowicie zgadzam się, że nie dieta jest przyczyną łuszczycy. Być może ze względu na bardzo zwięzły charakter wypowiedzi pewne zagadnienia są przedstawiane skrótowo i czasami mogą być mylnie interpretowane, zwłaszcza przez osoby znające problem powierzchownie. Wiadomo, że pewne predyspozycje genetyczne determinują występowanie łuszczycy. Natomiast DIETA JEST JEDNYM Z CZYNNIKÓW ŚRODOWISKOWYCH, WPŁYWAJĄCYCH NA UJAWNIENIE SIĘ ZMIAN CHOROBOWYCH. Współczesne badania naukowe jasno wykazują, że nieprawidłowe nawyki dietetyczne KORELUJĄ Z CIĘŻSZYM PRZEBIEGIEM ŁUSZCZYCY. Osoby zainteresowane odsyłam do książki „Dieta w chorobach skóry” pod redakcją pana prof. Waldemara Placka („niestety” jest to książka profesjonalna, przeznaczona głównie dla lekarzy dermatologów, więc „trudno się ją czyta” osobom bez przygotowania zawodowego). Natomiast nie zgadzam się z opinią, że „jedni chorzy są dietozależni a inni nie”. Dr Pagano podkreślał jedynie, że przyczyna łuszczycy tkwi wewnątrz organizmu, a nie w „samej skórze”.
Trzeba również wyjaśnić co rozumiemy pod hasłem „dieta”. W moich wypowiedziach na tym forum mam na myśli szeroko pojmowany sposób odżywiania się i styl życia, a nie tylko „skład” przyjmowanych posiłków.
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24

Re: Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Postprzez Szater » 28 Gru 2017, 11:08

Dietetykmk napisał(a):Całkowicie zgadzam się, że nie dieta jest przyczyną łuszczycy. Być może ze względu na bardzo zwięzły charakter wypowiedzi pewne zagadnienia są przedstawiane skrótowo i czasami mogą być mylnie interpretowane, zwłaszcza przez osoby znające problem powierzchownie. .


Tu raczej nie ma osób znajacych temat powierzchownie,podejrzewam ze chorujemy dłużej niz Pani zajmuje sie dietetyka,problem wiec nie tkwi w naszej powierzchownej znajomosci tematu,wiekszosc przerobilismy na sobie,drązylsmy tematyke ze wszystkich stron...kazdy z nas choruje inaczej i nie mozna wystawic jednego wzorca dopasowanego do nas wszystkich.Są ludzie dietozalezni,moze sie pani z tym nie zgadzac,co nie zmienia faktu że sa tacy co sa wrazliwsi na to co jedza i tacy co nie reaguja ani na alkohol,ani na mleko,ziemniaki czy psiankowate.Każdy z nas wypracował przez lata eksperymentów własną droge,wszystko na zasadzie prób i błedów.

No nic,takie są moje doswiadczenia,jeżeli ta dyskusja i wymiana pogladów spowoduje ze ktos zainteresuje sie i poczyta,to warto rozmawiac.Pozdrawiam
Szater
Biedronkowy Weteran
Biedronkowy Weteran
 
Posty: 565
Rejestracja: 08 Lip 2013, 10:01
Miejscowość: Zielona Góra

Re: Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Postprzez Jesza » 30 Gru 2017, 22:23

Chciłalbym dorzucic tez cos od siebie;
u mnie alkohol powoduje wysyp i mleko od paru lat unikam tych produktow zdrowo sie odzywiam a luszczyce jak mialem tak mam nadal wiec nie moge sie zgodzic z tym ze sama dieta mozna sie wyleczyc
"...diabeł mnie szarpie,trzyma za uszy
dokąd wariacie chcesz wyruszyc..."
Awatar użytkownika
Jesza
Biedroneczka bardzo pomagajaca
Biedroneczka bardzo pomagajaca
 
Posty: 52
Rejestracja: 20 Mar 2012, 22:14

Re: Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Postprzez Dietetykmk » 08 Sty 2018, 12:09

Łuszczyca to choroba o podłożu genetycznym, jednak uwarunkowania środowiskowe takie jak sposób żywienia, sytuacja ogólnie mówiąc rodzinno-pracownicza, choroby współistniejące, przyjmowane leki mogą stać się przyczyną wyzwalającą rzut choroby. Tak więc żeby ocenić czy dany jadłospis jest zdrowy dla konkretnej osoby musiałabym mieć trochę więcej informacji na temat samego jadłospisu, ale przede wszystkim na temat chorego, czyli jest mi potrzebny dokładny wywiad dietetyczny.
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24

Re: Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Postprzez dora1000 » 08 Sty 2018, 15:02

U mnie muszę przyznać, że bardzo duży wpływ ma alkohol na wysiew łuszczycy. Głowa może być czysta, a po dwóch dniach jestem wysypana.
dora1000
Super Biedroneczka
Super Biedroneczka
 
Posty: 92
Rejestracja: 14 Wrz 2016, 13:18

Re: Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Postprzez henia » 25 Sty 2018, 01:31

Na dzień dzisiejszy o diecie Pagano wiemy tyle:

[...]W 2008 r. Kręgarz John OA Pagano opublikował "Healing Psoriasis: The Natural Alternative", książkę zawierającą plan diety, który według Pagano może pomóc w leczeniu łuszczycy. National Psoriasis Foundation nie popiera diety Pagano i przestrzega, że ​​przestrzeganie planu może pomóc niektórym, ale nie wszystkim, osobom cierpiącym na łuszczycę. Przed rozpoczęciem planu należy porozmawiać z lekarzem lub dermatologiem.

-
ZALETY I WADY
Jeśli stosujesz dietę Pagano, będziesz spożywać mniej sodu i cukru oraz więcej pełnych ziaren, owoców i warzyw niż osoba spożywająca standardową amerykańską dietę. Ale nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że Pagano ma rację twierdząc, że łuszczyca jest spowodowana spożywaniem złych rzeczy lub że jedzenie, które zaleca, jest skutecznym leczeniem tego schorzenia. Wiele innych aspektów jego planu, w tym wymagane suplementy i nacisk na korekty kręgosłupa, również nie są poparte badaniami klinicznymi i nie powinny być przestrzegane przez kobiety w ciąży lub planujące ciążę.
"

W tym poniższym linku, z którego zacytowałem, znajdziecie produkty i suplementy o które swoją dietę oparł Pagano ale też przykład dnia żywieniowego proponowanego przez dr.


https://www.livestrong.com/article/4722 ... psoriasis/
Awatar użytkownika
henia
Administrator
Administrator
 
Posty: 236
Rejestracja: 22 Sie 2016, 19:30

Re: Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Postprzez Dietetykmk » 02 Lut 2018, 13:04

To ja może dodam krótki komentarz dotyczący National Psoriasis Institute, tak żeby wszyscy mieli jasność co do tej fundacji, czym się zajmuje i jakie jest pole jej działania.
National Psoriasis Foundation jest organizacją, której strategicznym celem jest zwiększanie funduszy przeznaczonych na finansowanie badań nad leczeniem łuszczycy. Chodzi między innymi o to, żeby National Institutes of Health przezanaczył na badania nad łuszczycą przynajmniej 18 mln dolarów, a ilość naukowców prowadzących badania nad tą chorobą osiągnęła liczbę 13,5 tys. Zarząd fundacji stanowią specjaliści od public relations, finansów, zarządzania, prawa i nauk politycznych, więc fundacja, siłą rzeczy, nie może zajmować się oceną czy rekomendowaniem poszczególnych metod leczenia, bo nie ma do tego odpowiednio wykształconych ludzi. Natomiast na stronach fundacji jest sporo informacji na tematy związane z leczeniem łuszczycy. Jest też zakładka poświęcona diecie https://www.psoriasis.org/about-psorias ... upplements, której główne motto to „Zmiana diety nie wyleczy Twojej łuszczycy, ale zdrowe jedzenie może Ci pomóc”. Jest tam sporo ciekawych informacji – współczesnych badań i zaleceń dietetycznych, które łagodzą przebieg choroby. Niestety ani dieta ani leczenie nawet najnowszymi lekami nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, a jedynie łagodzi w różnym stopniu przebieg choroby.
Dietetykmk
Specjalista Biedronkowa
Specjalista Biedronkowa
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lis 2017, 13:24

Re: Przyczyny łuszczycy według dra Pagano (cz. 1)

Postprzez henia » 02 Lut 2018, 16:43

Dietetykmk napisał(a):[...] Niestety ani dieta ani leczenie nawet najnowszymi lekami nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, a jedynie łagodzi w różnym stopniu przebieg choroby.


Jeżeli dietą możemy sobie pomóc - złagodzić objawy ł. czy też doprowadzić do jej remisji - a niektórzy z nas mogą - to głupotą byłoby tego u siebie nie sprawdzić. Zawsze tylko pamiętajmy, że jeżeli bierzemy się za diety restrykcyjne, to róbmy to "z głowa" i najlepiej pod okiem fachowca.

Co do National Psoriasis Foundation, mnie bardzo interesują wieści z tej ich strony https://www.facebook.com/National.Psori ... n/?fref=pb - zerknijcie w wolnej chwili :ladybug4
Awatar użytkownika
henia
Administrator
Administrator
 
Posty: 236
Rejestracja: 22 Sie 2016, 19:30

Następna

Wróć do Dietetyk - Porady specjalisty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron